Diyabet Hastalığı Belirtileri

Diyabet Hastalığı Nedenleri

Halk arasında şeker hastalığı diye bilinen diyabet, ülkemizdeki nüfusun ortalama yüzde onunda görülmektedir. Diyabet hastalığı belirtileri fark edilse bile, hastalık tedavi edilip sıfırlanamamaktadır.Diyabet hastalığının belirtileri; aşırı su içme isteği, çok sık acıkma hissi, görme bozukluğu, çabuk yorulma, sık idrara çıkma, yara iyileşmesinde yavaşlama olarak görülebilir. Vücutta pankreasın görevi hormon salgılamaktır. İnsülin hormonu salgılayarak kan şekerini düzenlemesi gereken pankreasın bu hormonu salgılayamaması durumunda, diyabet ortaya çıkar. Kanda şeker düzeyinin yükselmesi, vücut hücrelerinin enerjisiz kalması demektir. Aynı zamanda kandaki şeker vücudu zehirler. Şeker hastalığı genetik ya da sonradan edinilen bir hastalık olabilmektedir. Ailede görülen şeker hastalığı, kalp ve tansiyon hastalığı olanlar, çok şişman olanlar, hareketsiz kalanlar risk altındadır.

Diyabet Hastalığı Sebepleri

Tip 1 diyabet genellikle çocuk ve gençlerde görülür. Çabuk acıkma, çok yeme ama buna rağmen kilo kaybı, çok susama, çabuk yorulma, sık idrara çıkma görülebilir. Bu hastalığın ilk aşamasıdır ve on onbeş gün içinde kendini gösterir. İkinci aşamada ise iştahsızlık, karın ağrısı, şuur kaybı ve koma hali gözlenmektedir. Hastalığı geçiren çocukların yüzde seksen gibi bölümü koma hali ile hastaneye başvurmuştur.

Diyabet Hastalığı Çeşitleri

Tip 2 diyabet daha çok kırklı yaşlarda görülür. İnatçı kaşıntı, halsizlik, isteksizlik, ağızda pas tadı, boyun ve ense kısmında sivilce ve yaralar görülür. Çoğu kişi bu belirtileri ciddiye almamaktadır. Ayaklarda yanma, karıncalanma, iğnelenme, cinsel isteksizlik ile kendini belli etmektedir. Gizli şeker ise adından anlaşılacağı gibi kendini iyi saklar. Ya da küçük saydığımız sinyaller verir. Çok yemek ama doyamamak, çok su içmek, buna bağlı sık idrara çıkmak, yemek sonrası uyku hali, ağız kuruması, dikkat eksilmesi, uyku düzensizliği, çok sık tatlı yeme isteği, sürekli yorgunluk hali, asabi olmak, ruhsal çöküntü, ani hırçınlaşma sayılabilir. Ailede şeker hastalığı olanlar daha fazla risk altında. Kilo problemi olanlar ve bu sorunla başa çıkamayanlar, hareketsiz yaşam tarzı seçenler, hamileliğinde şeker yükselme sorunu yaşayanlar, yüksek kolesterol ve tansiyon sorunu olanlar risk altındadır.

Diyabet Hastalığı Tedavisi

Diyabet, kalp damar hastalıklarını tetiklemekle kalmıyor,  sinir hasarına yol açarak erkeklerde sertleşme sorunu yaşanmasına, his kaybından dolayı çarpmalardan doğan yaralanmalara ve sonrasında enfeksiyon ihtimalinin yüksek oluşundan yaraların iyileşme sürecinin yavaşlamasına, görme yetisinin azalmasına ve kanser oluşumunun hızlanmasına sebep olabilmektedir. Diyabet sinsi bir hastalıktır. Herkes risk altındadır. Dikkatli olup düzenli kontrollerle kendimizi koruyabiliriz. Diyabet olmayız diyemeyiz ama önlem alarak kontrol altına alabiliriz.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir