Dışişleri Bakanlığı Hakkında

Dışişleri Bakanlığı Ne Zaman Kuruldu, Ne İş Yapar?

Dışişleri Bakanlığı Osmanlı devleti zamanında kurulmuştur bugüne kadar gelmiş bir bakanlıktır. Bakanlık ülkemizin dış politikası ile ilgili her türlü konu ile ilgilenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan bu yana büyük önder Atatürk’ün görüş ve ilkeleri Türk Dış Politikasının yürütülmesinde rehber olmuş ve Yurtta Barış Dünyada Barış ilkesi Türk Dış Politikasının genel hedefi olmuştur.

Dışişleri Bakanlığı Sınav

1923’den bu yana çeşitli değişiklikler ve geçirilen soğuk savaşların ardından bakanlıkta önemli gelişmeler yaşanmıştır. 1924 yılında 39 dış temsilciliğe sahip olan Türkiye Cumhuriyeti bugün yurtdışında  tam 185 misyon ile temsil edilmektedir. Bu dış misyonların 107’si Büyükelçilik , 11 tanesi daimi temsilcilik ve 67 tanesi de Başkonsolosluk olmaktadır. Dışişleri Bakanlığı hala merkezde ve dış teşkilatta 985 diplomatıyla görev yapmaktadır. Türk hariciyesi, kısıtlı kaynaklarına personel sayısına rağmen uluslararası siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerimizin ikili olan çerçevede ve de çok taraflı platformlarda yürütülmesi ve daha da geliştirilmesi yönündeki çabalarını günümüzde de sürdürmekte ve başta da kendi coğrafyamız olmak üzere tüm dünyada barış, istikrar ve refaha katkıda bulunmaktadır.

Dışişleri Bakanlığı Adresi

Ülkemiz Cumhuriyet kurucusu Atatürk’ün belirlemiş olduğu yönelim doğal bir sonucu olarak NATO’daki yerini 60 yıl önce almış aradan geçen zamanda bölgesel ve küresel barış çabalarında İttifak’a en fazla katkı yapan üyelerden biri olmuştur. Günümüzde ülkemiz ekonomik kriz ile Avrupa’da ki kapsamlı dönüşümün yaratabileceği sancılı ve riskli tehditler ile karşı karşıya bulunmaktadır. Türkiye bir istikrar adası olaraktan güçlü ekonomik büyümesi ile ve dinamizmi ile çevresinde barış ve istikrara aktif katkılar yapmaktadır.

Dışişleri Bakanlığı Telefon

Türkiye NATO için NATO da Türkiye için önemlidir. Ülkemiz NATO’ya katkıda bulunmaya devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin yabancı devletler ve uluslararası kuruluşlar ile ilişkilerini yürütmek ve kuruluş kanununda belirtilen diğer görevleri yerine getirmek ile yükümlüdür ve de yükümlü olmaya devam edecektir. Türkiye’nin dış politika ile ilgili gereken her türlü durumunda Dışişleri Bakanlığı elinden geleni yapmaya devam edecektir.

Dışişleri Bakanlığı İletişim

İletişim Bilgileri

Kurum Adı
Dışişleri Bakanlığı
Internet Sitesi
http://www.mfa.gov.tr
Telefon
+903122921000
Faks
 
E-Posta
[email protected]
Yazışma Adresi
Dr. Sadık Ahmet Cad. No:8 Balgat
06100 Çankaya ANKARA TÜRKİYE

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir