Diş İmplantı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Son dönemlerde uygulama alanı bir hayli artan diş implantlarının, uzman bir hekim tarafından uygulanmaması, uygulama aşamasında yeterli özenin gösterilmemesi, implant seçiminde yapılan hatalar gibi göz ardı edilen birçok şeyden ötürü diş implantları diş sağlığına yarardan çok zarar veriyor. Bu sebeple İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Serhat Yalçın diş implantı yaptırırken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda önerilerde bulunuyor. Diş implantı yaptırırken dikkat edilmesi gereken bu hususlar göz ardı edilirse çene kemik erimesi gibi sorunlar husule gelecektir.

Diş implantı yaptırırken nelere dikkat edilmeli?

Patentsiz ve ucuz fiyatlı implantlar dişlerde önemli problemlere neden olurken, çene kemiklerinde erimeye kadar giden bir sorun yaratıyor. Diş implantarın ürünlerinin tercihinde yapılan hatalar çene kemik erimesi gibi bir probleme yol açmasının yanı sıra enfeksiyon ve implant kaybına da yol açabilir. Yalçın, özellikle diş implantı seçiminde fiyat odaklı olunmaması gerektiğinin altını çiziyor. Bunun yanı sıra Yalçın şöyle bir uyarıda da bulunuyor: “Uzun araştırmalarla üretilmiş patentli ürünler, ucuz implant üretebilmek için değiştirilerek kopyalanıyor. Bu da kaliteyi tamamen düşürüyor. İmplantın parçaları yerlerine düzgün oturmuyor. İçindeki titanyum maddesinin olması gereken değerde olmaması nedeniyle bir süre sonra bağlantılar oynuyor, implant ile üstüne gelen kesik diş şeklindeki parçanın birbiriyle iyi birleşmemesi nedeniyle arada açıklık kalıyor ve burada bakteri üremesi için uygun bir ortam oluşuyor. Böylece kemik erimesine kadar giden şikayetler başlıyor. Uzun vadede başka komplikasyonlar da görülebiliyor.”

Diş implantı ürün tercihinde fiyat odaklı olunmamalı, kaliteli ürünler seçilmeli ve tecrübeli ellere dişler emanet edilmelidir. İmplant yaptırırken bu unsurlara dikkat edilirse sorun oluşma riski minimuma iner.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir