Dış Gebelik

Dış Gebelik Belirtileri

Hamilelik her kadın için en önemli ve özen süreçtir. Hamilelik sürecinde kendi vücudunda bir canlı varlık yaşatan anneler doğum anına kadar yaşadıkları duygular oldukça baskındır. Annelik onun için en kutsal ve en değerli olgudur. İşte yaşanılan hamilik oldukça dikkat edilmesi ve yaşanılması gereken ayrıntılara dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Ama hamilelik yaşıyorum diye dış gebelikle karşılaşan anne adaylarına da rastlanılmaktadır.

Dış Gebelik Nedir

Dış gebelik adında anlaşılacağı üzere bebeğin rahim içine yerleşmeyip te dış tarafına yerleşmesi olayına dış gebelik denilmektedir. Genellikle pek sıklıkla rastlanmamakta ve yaşanmamakta ise de görülen hamilelik çeşitlerindendir. Dış gebelik rahim ve yumurtalıkları birbirine bağlayan tüplerde yerini alarak dış gebeliğin oluşumunu oluşturmaktadır. Ayrıca diğer farklı şekillerde de yerleşerek dış gebeliğin oluşumunu sağlayabilir.

Dış Gebelik Tedavisi

Genellikle dış gebelikle karşılayan kadınlar kendilerinin hamile olduğunu ve bebeklerinin gelişimlerini düzgün bir şekilde sürdürdüğünü sanarak hamilelik yaşamaktadırlar. Oysa hamilelik rahim içinde oluşmadığından dış gebelik olayı gerçekleşmiş bu da öncesinde ve sonrasında hamile kadına çeşitli sıkıntılar ve rahatsızlıklar oluşumuna sebep teşkil edecektir. Dış gebelik çeşitli sebeplerle oluşabilmektedir. Bunlar arasında sayılabilecek olan karın zarında oluşan iltihabi durumlar, tüplerin iltihabi, karın cerrahisi uygulamaları, tümörler bu hastalığın çeşitleri olarak belirlenebilir.

Dış Gebelik Sonrası

Bu hastalığı bulunan bayanlarda da diğer hamile anne adaylarında bulunan hamilelik belirtilerin aynıları görülmektedir. Dış gebelik yaşayan anne adaylarında da adet kanı kesilmiş veya düzensiz ve tekrarlanan regl kanamaları görülür. Ayaklarda kramplar ve sancılar görülebilmektedir. Sık sık yinelenen kasık ağrıları olur. Bu şikayetleri bulunan dış gebelik yaşayan anne adayları kendilerini koruma altına alarak bebeklerinin zarar görmesini engellemek ve düşük tehlikesiyle karşı karşıya kalmamak için oldukça büyük çaba sarfederler. Oysa yaşanılan bu olay gerçek bir hamilelik değil dış gebelik olayıdır. Dış gebelik olayının tespit edilebilmesi için doktor muayenesi gerekliliği bulunmaktadır. Ancak yapılan tetkikler ve araştırmalar neticesinde ya da kasığın elle kontrol edilmesinden sonra anormal bir durumun tespiti anlaşılabilmektedir.

Dış Gebelik Ameliyatı

Hamile anne adayında aniden başlayan bir ağrı, aralıklı olarak tekrarlamakta ve sancılar esnasında bel ağrısı ile birlikte hafif ya da fazla kanama da görülebilmektedir. Bu gibi belirtiler göründüğünde hamile kadının bekletilmeden bir önce hastaneye kaldırılması gereklidir. Çünkü ancak bir doktor tetkikinden ve incelemesinden sonra uygulanacak cerrahi operasyon sayesinde dış gebelikten hastanın kurtulması sağlanabileceklerdir. Dış gebelik yaşayan anne adaylarında genellikle dış gebelik sonuçlandığından psikolojik bazı sıkıntılar yaşanabilmekte ve bu sıkıntılı ortamdan kurtulabilmek için anne adayının gerekli yerlerden yardım alarak normal yaşantısına dönmesi ve tekrar anne olma şansını elde etmesi imkanı sağlanarak gerekli ortamlar yaratılmalıdır. Dış gebelik yaşayan bir annenin tekrar yaşayacağı bir hamilelikte tekrar tekrar dış gebelikle karşı karşıya kalacağı kesinlikle düşünülmemelidir. Hamilelik her anne adayının yaşayacağı en güzel bir zevktir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir