SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Diş Eti Hastalığı Ve Tedavisi Mümkünmüdür?

Diş Eti Hastalığı Ve Tedavisi Mümkünmüdür?

Genelde çok önemsenmeyen sadece aklımıza geldiğinde yada kötü görünüm verdiğinde zahmet edip fırçaladığımız dişlerimiz önemli sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır.

Plak tabakasındaki bakterilerden veya tartaklardan meydana gelen hastalığıa diş eti hastalığı denir. Ayrıca Tütün kullanımı, Diş gıcırdatma, Belirli ilaçlar ve Genetik sorunlarda diş eti hastalıklarına sebebiyet vermektedir.

Diş eti Hastalıklarının şunları içerir:

Gingivitis – diş eti hastalıklarının başlangıç noktası ve genelde belirlenemez. Hastalığın bu aşaması geri döndürülebilir.
Periodontiti – farkedilmemeiş gingivitis diş hastalıklarının bir sonraki aşamasına neden olabilir. Periodontitis birçok aşaması ile birlikte en sık olarak, vücudun kemiği ve ağızdaki enfeksiyonlu dokuyu  kırdığı kronik iltihaplanmaya neden olur ve diş ve kemik kaybı ile sonuçlanır.

Diş Eti hastalıklarının Belirtilerine gelecek olursak : Kanayan kırmızı veya şişmiş diş etleri, Kötü kokulu nefes , dişlerin oynaması, çekilen diş etlerinden dolayı olan hassas dişler, apse çıkmış diş ve diş kaybıdır.

Yukarıda saydıklarımız bir yana diş eti hastalıkları şu sebeplere de sebebiyet vermektedir. Kalp hastalıkları ve kalp krizi, Diyabet, Kronik böbrek hastalıkları ve erken doğum hastalıklarına sebebiyet verir.

Diş Eti hastalıklarının tedavilerinde belirtli metodlar kullanılmaktadır. Onlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz :

Plak tabakasının diş doktorunuz tarafından çıkarılması.
Kloreksidin glukonat gibi ilaçlar, diş doktorunuzun size yazdığı ağız gargarası, sık temizleme ile birlikte, ağzınızdaki bakterileri öldürecektir.
Periodontal hastalıkların ilerlemesini azaltmak, durdurmak ve yavaşlatmak için operasyon gerekebilir. Operasyon hastalığın ileri derecesinde kaybedilmiş kemiğin değiştirilmesi şeklinde olur.

Diş Eti Hastalıklarından Korunmak İçin Ne Yapabilirim?

Düzgün bir şekilde diş fırçalama ve diş ipi yapma diş eti hastalıklarını azaltmanın en kolay yolarından biridir. Ama diş doktorunuz tarafından dişlerinizin temizlenmesi plak tabakasını kaldırmak için en etkili yöntemdir. Eğer diş eti hastalığınızın olduğundan şüpheleniyorsanız mutlaka diş hekiminize danışın.

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir