Diş Çürüklerinih Saç Dökülmesine Etkisi var mı

Vücudumuz, bir bütün olarak, tam bir denge içerisindedir. Bütün organlarımız, birbirleriyle sıkı bir ilişki halindedir ve birinin sıkıntısı, bir diğerini de etkileyebilir. Örneğin; bacağımızdaki bir ağrı, sırtımıza vurabilir ya da sol koldaki ağrı, kalp de bir sıkıntı olduğunun göstergesi olabilir. İşte bunlar gibi; dişteki sıkıntı da saç dökülmesine sebebiyet verebilir. Sizlere bu yazımızda diş ağrılarının saç dökülmelerine sebep vermesi ile ilgili makaleler sunuyoruz…

Yapılan bir araştırmaya göre, saç dökülmesinin sebepleri arasında çeşitli diş enfeksiyonları olabilir. Ani baş gösteren bir saç kıran veya saç derinizin ufak bölgelerinde saç dökülmesi yaşıyorsanız, bunun sebebi dişinizdeki çürüğün/enfeksiyonun saçlarınıza uzanan bir etkisi olabilir ve bu sebeple tedavisi ve saç dökülmesini önlemek diş hekiminden geçer. Bu tarz diş çürüğü sebepli saç dökülmeleri, hem erkekler de hem de kadınlarda, her yaşta görülebilir. Bu tarz saç dökülmesi sandığımızdan da yaygındır. Araştırmacılara göre her 1000 kişiden birinin saçkıran hastalığının sebebi dişlerinde yaşadığı sorunlardır.

Saç kıran hastalığı kişinin kendi bağışıklık mekanizmasından kaynaklanır ve stres, enfeksiyon, metobolik bozukluklar, bağışıklık sistemi bozuklukları, kötü beslenme veya hormonsal dengesizliklerden kaynaklanabilir. Bu rahatsızlık saç ve kıl köklerini etkileyen bir problemdir ve kişinin saç, kaş, sakal ve kirpiklerinde olduğu gibi bazen vücut kıllarında bile görülebilir. Bölgesel kellikler genelde bu rahatsızlığa işaret eder. Bu rahatsızlık genelde öngörülemez ve kendiliğinden geçse bile tekrar etme olasılığı yüksektir.

Araştırmayı yapan bilim adamları, saçkıran rahatsızlığını diş sorunları ile bağdaştırırlar. Her ne kadar bu ilişkinin tüm boyutları aydınlatılamasa da, araştırmacılar diş rahatsızlıklarıyla vücuda giren bakterilere karşı mücadele eden bağışıklık mekanizmasının kendi sağlıklı vücut hücrelerine de zarar verebileceğini düşünmektedir. Bu durumda da bağışıklık sistemi saç köklerine etki etmekte ve saç dökülmesine sebep olmaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir