Diş Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığının ne kadar önemli olduğunu sanırım söylememize gerek yok, çünkü her birimizi hem ağız hijyenimize dikkat etmeye hem de dişlerimizi korumaya özen göstermemiz gerektiğini çok iyi biliyoruz. Çünkü ağız ve diş sorunları yaşamak günlük yaşantımızı ve genel sağlığımızı doğrudan etkileyen bir durumdur. Sonuçta ağız ve diş problemleri yaşarken beslenmede zorluk çekeriz ve bu durumda genel sağlığımızın bozulmasına, bağışıklık sistemimizin zayıflamasına ve faydalı besinlerde gerekli vitamin ve mineralleri tam anlamıyla alamamamıza sebep olur. İşte bu noktadan sonra genel sağlığımızda bir takı sorunlar görülmeye başlar. İyi bir beslenme için, iyi bir ağız ve diş bakımı gereklidir.

Diş apsesinin belirtileri

Dişler mütenevvi sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Özellikle de günümüzde birçok kişi diş çürümesi ile baş başadır. Kimimiz diş çürümelerini dikkate alamayız. Fakat zamanla diş çürümelerine yol açan bakteriler dişin özünü enfekte edecek ve enfeksiyon kök ve çevre dokulara yayılarak apse dediğimiz diş sağlığı problemini husule getirecektir.

Enfekte diş kökü ve şişmiş doku ağrı hissedilmesine sebep olur ve kök tamamen öldüğü durumda ise ağrı yok olacak, yavaş yavaş bitişik kemikler harap edilecektir. Enfeksiyonlar çene boyunca bir kanalı aşındırıp diş eti üzerinde şiş ve içi irin dolu bir deri lezyonuna sebep olur. İşte bu deri lezyonu apse olarak tanımlanır. Apse belirtileri ise, dişin süreklir zonklaması, sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı hassasiyet göstermesi, ateşlenme, kırıklık, yemekleri çiğnerken ağrıdır.

]]>

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir