Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Yirmilik Diş Ağrısı

Ağız ve diş sağlığı yerinde olmadığında diş etleri ağrıyla sinyal verecektir. Diş sağlığının bozulduğu ve ağrıya sebep olan durumlardan bazıları ise şunlardır; Dişlerde çürüme oluşması. Bu durumda diş etlerinde ağrı oluşacaktır. Diş etlerinin iltihaplanmasıyla dişlerde yanma hissi oluşmaktadır. Stres etkisiyle bazı kişiler özellikle geceleri uyudukları sırada ağızlarını kenetlerler. Dişlerde oluşan bu basınçtan dolayı bir çok diş hastalığı oluşabilmektedir. Özellikle sabah saatlerinde dişlerde ağrıya neden olur. Dişlerdeki kemik kayıpları yemek yerken ağrıya neden olur. Kanal tedavisi sırasında da dişlerde hassasiyet olacağı için ağrı meydana gelir. Bazı durumlarda sinüzit de diş ağrısına sebebiyet verebilmektedir.

Diş Eti Ağrısı

Bazen diş ağrısıyla birlikte şişmeler de görülür. Bunun nedeni diş etlerinde oluşan iltihaplanmalardır. İltihaplar açık bir yerde olmadığından ilerlemeye çalışır. İlerlediği alanlarda da şişmeler görülür. Çürük dişlerdeki iltihaplar sinirlere doğru fazla ilerlemiş olurlar. Kök ucundaki iltihaplar da kemiklere doğru ilerler. Bir diğer iltihap çeşiti de diş etlerinde bulunan iltihaplardır. İlerleyen boyutlarda yüz üzerine de nüksedebilmektedir.

Diş Ağrısı İlaçları
Genellikle diş fırçalama esnasında dişlerde sızı oluşabilir. Soğuk suyla temas bu duruma sebebiyet vermektedir. Bu doğal bir durumdur. Soğuk su dolayısıyla sızlamalar bir kaç saniye sürer. Sağlıksız dişlerde ise bu süre çok daha fazla olur. Bir kaç dakikayı bulabilmektedir. Diş etlerindeki zedelenmeler de soğuk suyla temasta sızı oluşturur. Sağlıksız diş etleri tedavi edilmelidir. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra eğer dişetlerinizde kanama oluyorsa o zaman bir diş doktoruna muayene olmanızda fayda olacaktır. Bazı kimseler diş ağrısını azaltmak için dişe alkol veye aspirin koymaktadırlar.

Aslında bu hiç de iyi birşey değildir. Alkol ve aspirinin dişle teması, dişetlerinde yanıklara sebebiyet verecektir. Alkolle aspirinin diş ağrısını hafifletici etkisi olduğu doğrudur. Çünkü bunlar dişlerdeki sinirleri öldürmeye başlar. Bu durumda diş kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle ağrınızı azaltacak olsa da kesinlikle bu yöntemleri kullanmamanız gerekmetkedir.

Diş Ağrısı Duası

Diş ağrısı, kişinin ağrı eşiği ne olursa olsun gerçekten zor bir durumdur. Eğer aniden dişleriniz ağrımaya başlamışsa ve doktora gitmek için müsait bir zaman değilse bazı şeyler yaparak diş ağrınızı hafifletebilirsiniz.  Ağrıya kan basıncı sebebiyet vermektedir. Dişiniz ağrırken yatmayın. Uzanma pozisyonundayken kan basıncınız başınızı etkileyecektir. Kanal tedavisi de biraz önce belirttiğimiz gibi diş ağrısının sebeplerinden birisidir. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk besinler tüketmekten kaçının. Yediğiniz yemeklerin ılık olmasına özen gösterin. Ağrılarınız yemekten sonra meydana gelmekteyse, o zaman diş fırçalamanızda fayda olacaktır.

Hamilelik döneminde de diş ağrısına daha sık rastlanmaktadır. Bunun nedeni de hamilelik esnasında annenin hormonlarında değişim meydana gelmesidir. Ayrıca bebek gelişmesi için ihtiyacı olan kalsiyumu anneden almaktadır. Bu nedenle hamile kadınların kalsiyumu yeterli miktarda alması gerekmektedir. Aksi halde bebek bu ihtiyacını annenin kemiklerinden ve dişlerinden alacağı kalsiyumla gidermeye çalışır. Bu da hamile kadınların dişlerinde çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir