Dikkat! Havada enfeksiyon kokusu var!

Malatya’da uzmanlar, soğuk havalarda çocuklara dikkat edilmesi gerektiği, alt ve üst solunum yolu hastalıklarına karşı dikkatli olunması gerektiği konusunda uyardı.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür Aydın, havaların soğuk olmasından dolayı, alt ve üst solunum yolları hastalıklarının arttığına dikkat çekip, “İnsanların kalabalık bulunduğu, özellikle kapalı ortamlarda virüs daha fazla yayılır. Kapalı ortamda bulaşıcı hastalıklar daha fazla sirayet eder. Bunlar da savunması çok küçük olan çocukları etkileniyor. Tabi çocuklarımızı solunum olan enfeksiyondan korumanın başlıca yolu hasta insanlarla teması azalmak gerekir” ifadelerini kullandı.

Soğuk dönemde, meyve, et ve balık tüketilmesini ve C vitamin içerin yiyeceklerin alınmasını öneren Aydın, “Ayrıca bol su içmeleri sağlanmalıdır. Bunlara rağmen hastalık devam ediyorsa çocuk doktorundan yardım almamaları gerekiyor” dedi.

“Çocuklarda solumun yolu enfeksiyonunun yüzde 80’i viral dediğimiz bir virüs kanalıyla sirayet eder” diyen Özgür Aydın, “Antibiyotik kullanmadan da bu hastalık geçebilir. Uzmanlara başvurarak, antibiyotik ilaç kullanılmadan da solunum yolu hastalığının önüne geçilebilir. Eğer hastalık ilerlemişse, doktor tavsiyesine göre hareket edilmelidir” ifadelerini kullandı.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir