Difteri

Difteri Nedir

Difteri bulaşıcı bir hastalık türüdür. Genelliklede boğaz, burun, göz ve deride meydana getirdiği olumsuz rahatsızlık neticesinde sıkıntı yaratan bir hastalık. Difteri hastalığı oldukça yaygın bir hastalık çeşididir. Soğuk yani kış aylarında daha fazla olarak görülmektedir. Toksun insan ve bütün hayvan çeşitleri için oldukça tehlikelidir dokularda harabiyet ve sinirlerde felç riskini oluşturmaktadır.

Difteri Hastalığı

Difteri hastalığının oluşabilmesi için boğazın lenf dokusunda ve özelliklede bademciklerden tutunarak yerleşmesi gerekmektedir. Bademcikler ancak iki yaşından itibaren olgunlaşmaya ve gelişmeye başladığından bu yaşlarda hastalığa duyarlılık ve tepki verme olayı başlamaktadır. Daha sonra çocuk dış çevre ile irtibata geçeceğinden soğuk, sıcak ve dış ortamının yarattığı etkilerden dolayı çeşitli olumsuzluklarla karşılaşmaktadır. Boğazda oluşan iltihaplanmalar neticesinde vücut direnci düşeceğinden hastalıklara karşı koruyucu özelliği de kaybolacaktır. Difterinin bulaşmasında ve yayılmasında hastalığı taşıyan ve difteri hastası olanlar etkin rol oynamaktadırlar. Bir kişi hayatı boyunca difteri hastalığına yakalanmamış ise yakalanmayacağım diye bir düşünce oluşturmasınlar her yaşta difteri hastalığına yakalanabilirler. Büyüklerin yakalandığı difteri hastalığı çocukların hastalığına göre daha hafif ve rahat atlatılmaktadır. Difterinin kuluçka dönemi 2-5 gün arasında kişinin bedensel yapısına göre farklılık göstermektedir.

Difteri Aşısı

Difteri hastalığını bulaştırabilme özelliğinde olan ancak kendileri hastalık belirtilerini göstermeyen kişilerde taşıyıcılık özelliği bulunabilir. Bunlar boğaz salgıları ile devamlı olarak difteri mikrobunu etraflarına yayarlar. Hastanın kullandığı havlu, çarşaf, tabak kaşık ,çatal ve değdiği ya da taşıdığı malzemeler kesinlikle başkası tarafından kullanılmamalı bu araç ve gereçler dezenfekte edilmeli ve hijyeni sağlanmalıdır.

Difteri Belirtileri

Difteri mikrobu genellikle bademcikler üzerinde bazen de yemek borusu üzerinde yerleşim göstermektedirler. Bademcikler üzerinde oldukça koyu kırmızı renkli yanma ve ağrı hissettiren bir durum meydana gelmiştir. Hafif şişlik bulunmakta ve ağrı hissi uyandırmaktadır. İlk 24 saat içerisinde bademciklerin üzerinde daha boyu renkte noktalar artış göstererek büyümekte ve gelişmektedir. Bu süreçte oldukça ağrılı ve zahmetlidir. Tamamen ağız içini bademciklere kadar kaplayan zar kişinin yutkunmasını hatta nefes alması dahi zorlaştırmaktadır. Bu zarı temizleyerek kurtulmak isteyen hastanın ağız içinde kanamalar oluşur. Bu zar yinelenerek tekrarlanmakta ve hastanın kurtulma şansını da ortadan kaldırmaktadır.

Difteri Tetanoz aşısı

Difteride boyundaki bezleri de şişmekte bu lenf bezine basıldığı ise oldukça şiddetli ağrı hissedilmektedir. Difteri rahatsızlığının belirlenmesi ancak tıbbı şartlar ile imkan oluşabilmektedir. Doktor kontrolünden sonra gerekli ilaç tedavisine başlanarak hastanın rahatlaması ve gevşemesi için dinlenmesi gerekliliği sağlanmalıdır. Özel tedavisi yapılmalıdır doktorun uygun gördüğü ve hastanın kullanımı için gerekli serum tedavisine başlanılarak kandaki difteri mikrobunun yok edilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca difteri virüsünün sebep olduğu zehir böbrek üstü bezini de olumsuz şekilde etkilediğinden bu hastalara kortizon tedavisi de uygulanmaktadır. Difteriden kurtulmak için doktor tarafından uygun görülen antibiyotik tedavisi de difteri mikrobunun yok edilmesinde oldukça tesirlidir. Bu dönemde hastanın sıvı besin maddeleriyle beslenmesi olumlu sonuçlar yaratır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir