Devlet Personel Başkanlığı Hakkında

Devlet Personel Başkanlığı Ne Zaman Kuruldu, Ne İş Yapar?

Devlet Personel Başkanlığının şuanki yürüttüğü göreve yakın amaçlarla ilk defa 1929 yılında kurulmuş ve 1939 yılında daha da geliştirlerek bugünküne yakın hale getirilmiştir. Şuanki görevlerinin başında Personel alımı ve personel görev işleyişidir.

Devlet Personel Başkanlığı tarihçesinde, devletin personel sistemi 1928 tarihine kadar yeterli ve iyi bir düzeyde değildi. Daha sonra 1929 yılında personel maaşı iyileştirme sonrasında iyi gelişmelerle düzenlenmeye başlanılmıştır. Zamanla değişen anayasalar ile memur kavramı gelişmiş ve günümüze gelmiştir.

Gerekli boşlukların düzenlenmesi için 1960 yılında  Devlet Personel Dairesi kurulmuştur ve görevleri 1984 tarihinde yeniden düzenlenmiş ve Devlet Personel Heyeti kaldırılmıştır. Kuruluş amacı ve temel görevi ile Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile ek ve değişikliklerine göre personel rejimlerini ülkenin kültürel, sosyal ve ekonomik şartlarına Devlet Personel Başkanlığı’nın görev ve sorumlulukları oldukça fazladır. Personel rejimine ilişkin görev ve yetkileri vardır.

Devlet Personel Başkanlığı Memur Alımı

Eğitime ilişkin görev ve sorumlulukları vardır. Kadro işlemlerine ilişkin olsun, işe alma ile geçici ve ya sözleşmeli personel çalıştırmasına ilişkin görevler olsun kamu personeli hakları ile alakalı da birçok göreve sahiptir. Kamu personelinin mali haklarına ilişkin görev ve sorumlulukları ve kamu personelinin sosyal haklarına ilişkin görev ve sorumlulukları da bunlar içerisindedir. Sicil disiplin ve ödüllendirme işlemlerine ilişkin görev ve yetkileri ayrıca teşkilatlandırma ve idareyi geliştirmeye ilişkin görevleri de vardır.

Devlet Personel Başkanlığı  Nerede

Genel olarak personel rejimimin esaslarını belirler, kamu personelinin hukuki statüsünün esaslarını belirler. Eğitim ile ilgili her türlü çalışmaları yapar ,  temel eğitim programlarını hazırlar ve bu eğitim sonrasında girilecek olan sınavlar için hazırlama ve dağıtım ile ilgilenir. İşe almaya ilişkin esasları düzenler, atama yapılacak boş kadroları belirler, sözleşmeli personel çalışmasına ilişkin düzenlemeleri de yapar. Kısacası personellere ilişkin her türlü düzenleme de sorumluluk sahibi olmakta ve ellerinden geleni yapmaktadırlar.

Devlet Personel Başkanlığı, tüm görev ve sorumluluklar çerçevesinde hızla işlerini yürütmeye çalışmaktadırlar. Kamu ve personel hayatlarına ilişkin her türlü düzenleme, yapılması gereken ne varsa her türlü düzeni sağlamakta ve kolaylığı personellere sunmaktadır .

Devlet Personel Başkanlığı İletişim

İletişim Bilgileri

Kurum Adı
Devlet Personel Başkanlığı
Internet Sitesi
http://www.dpb.gov.tr/
Telefon
+903124188071
Faks
 
E-Posta
[email protected]
Yazışma Adresi
İzmir cad. No: 41 Kızılay
06420 Çankaya ANKARA TÜRKİYE


admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

2 yorum

  1. Laborant ve Veteriner Sağlık bölümü 2011 yılı mezunuyum.Bu tarihten itibaren çalışmak için başvuru yaptığım hiç bir hastane bizim bölüm mezunu olanları işe almıyorlarmış.Sağlık bakanlığının hastane ve devlet kadrosunda bu bölüm için kontenjan açmadığı ya da bu bölüme mezun olanların diploma yüzünden mağdur oldukları ortada.Bu bölüm mezunları mademki bir yere giremeyecekler ya bu bölümü YÖK ile anlaşıp kapatın.Yahut bu bölümü okuyan milyonlarca mezun ve işsiz ve mağdur bizlere iş olanağını açın.Sağlık Bakanlığı ,hemşire alımı için yurt dışından tamamlama yaparak bu açığı kapatmanın peşindeler.Ülkemizde bizler okuduğumuz halde bu kadar madur varken dışardan bu alımlara karşıyız.İki yıllık açık öğretim hemşirelik bölümü okuyan meslektaşlarımız gibi,bizimde bu bölüme girebileceğimiz ve bu alanda yetiştirildiğimiz taktirde Laborant ve Veteriner Sağlık Bölümü mezunlarının bu alanda çalışabileceklerini talep ediyorum.Ülkemizdeki mağdur olan tüm Veteriner Sağlıkçı Bölümü mezunları için Gereğinin bizleri düşünerek yerine getirilmesini ARZ EDİYORUM.

  2. benim devlet personel daire başkanlığı kayıtlarında…01.01.1985 tarihinden bu yana mit teşkilatında personel kaydım varmı.5549755847 nolu telefonuma lütfen bilgi veriniz…ibrahim çüküren…..18.10.0212….saat…..12.54….

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir