Devlet Demir Yolları Hakkında

Devlet Demir Yolları Ne Zaman Kuruldu, Ne İş Yapar?

İlk olarak Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1851 yılında Kahire-İskenderiye demiryolu hattı ile  yapımına başlanan hat artarak günümüze kadar gelmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları işletmesi devlet eliyle kendisine verilen demir yolları, liman, rıhtım, iskeleleri işletmek buralarda gerekli dönüşüm ve değişimleri yapmak ile yükümlü kuruluştur. Ayrıca buradaki bilet fiyatlarının ayarlanması ekonomik olması ve gerekli teknolojik gelişmelerin de yapılması gereken bir kurumdur.

 Devlet Demir Yolları Hastanesi

Demir yollarının tarihi Osmanlı dönemine kadar dayanmakta ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1851 yılında yapımına başlanan Kahire-İskenderiye demiryolu hattı ile başlanmıştır. Bugünkü Türkiye sınırları içerisindeki ilk demir yolu tarihi ise 23 Eylül 1856 yılında İzmir-Aydın hattına dayanmaktadır. Kahire-İskenderiye hattı 211km uzunluğunda iken İzmir-Aydın hattı ise 130km uzunluğundadır. Osmanlı döneminde bir süre Bayındırlık Bakanlığına bağlı yol ve inşaat idaresi çatısı altında yönetilen demir yolları daha sonra demir yolu ihtiyacının da artması ile 24 Eylül 1872 de demir yolları ile ilgili tüm işlerin yapılması için Demiryolları İdaresi kuruldu.

Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü

Osmanlı döneminde yapılan demir yollarında yalnızca 4136mklik bölüm bugünkü sınırlarımız içerisinde kalmıştır. Ülkemizde demir yollarına Cumhuriyetin kuruluşu ile verilen önem bir nebze artsa da dar bütçe ile 1953 yılına kadar yönetilmeye ve çalışmalarına devam ettirilmeye çalışıldı. 22 Temmuz 1953 yılı itibari ile Ulaştırma Bakanlığına bağlı bir iktisadi devlet teşekkülü haline getirildi. 1923-1950 arası dönem de ise ülkemizde demir yolu çalışmalarının fazlasıyla arttığı ve en çok demir yolu hatlarının yapıldığı dönemlerdendir.

 Devlet Demir Yolları Adresi

Gelişen teknolojiyi de yakından takip ederek günümüze kadar gelen ve hızlı tren hatlarının yapılması ile de son teknolojiyi kullanmaya başlayan bu alanda büyük atılımlar yapan Devlet Demir Yollarının günümüzde toplamda 12000km hat uzunluğu ve 888km hızlı tren hat uzunluğu bulunmaktadır. Ve yapımına da devam edilen pek çok hızlı tren hattı bulunmaktadır. TCDD genel müdürlük ve yönetim kurulu başkanlığı görevini şu anda Sayın Süleyman Karaman sürdürmektedir.

 Devlet Demir Yolları İletişim

Kurum Adı

TCDD

Internet Sitesi

http://www.tcdd.gov.tr/

Telefon

+903123090515

Faks

+903123126247

E-Posta

[email protected].gov.tr

Yazışma Adresi

Talatpaşa Bulvarı

06330

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir