Depresyondan Kurtulma Yolları

DEPRESYON NEDİR?

        Depresyon, uzun süre devam eden üzüntü hali, durgunluk, isteksizlik, yaşamdan zevk almama, konuşma ve hareketlerde ortaya çıkabilen yavaşlama, duygusal belirtiler ile kendini gösteren bir hastalıktır. Çağın hastalığı olarak nitelendirilen depresyon, kadınların yüzde yirmisinde, erkeklerin yüzde onunda, ergenlerin ise yüzde beşinde görülmekte. Depresyonun genel belirtileri arasında, derin üzüntü hali, suçluluk, değersizlik, işe yaramamazlık ve umutsuzluk hissi, uykusuzluk çekme ve aşırı uyku durumu, halsizlik yer alıyor.

DEPRESYON İLE MÜCADELE

       Günümüzde oldukça sık görülen depresyon, hiçbir neden olmaksızın başlayabilse de başlıca sebepleri arasında, olumsuz yaşam olayları, iş hayatındaki sorunlar, aile içinde yaşanan problemler, hamilelik ve lohusa süreci, kalıtsal yatkınlık, fazla alkol tüketimi, menopoz dönemi, mevsim değişiklikleri yer alıyor. Depresyona girmeden önce vücut ve duygular pek çok sinyal veriyor. Bu sinyalleri zamanında fark ederek ciddiye almalı ve bir uzamana başvurulması gerekmektedir. Ciddiye alınmadığı takdirde ölümle nihayetlenen çağın hastalığı olarak nitelendirilen depresyon da kişi daha önce yapmaktan keyif aldığı her şeyden uzaklaşıyor ve artık zevk almaz oluyor. Sürekli yorgunluk hali, dışardan bakıldığında tembellik gibi görünebilen bir rahatlık durumu, cinsel isteksizlik, uyku bozukluğu, aşırı alınganlık ve duygusallık, sabırsızlık ve tahammülsüz olma durumu, çabuk sinirlenme, sürekli öfkeli bir tutum içinde olma, iştah kaybı, sigara ve alkol tüketiminin artması yanı sıra uyuşturucu ve uyarıcı maddelere meyletme durumu, intihar düşünceleri, takıntı ve saplantıların ortaya çıkması, içe kapanma ve kimseyle konuşmak istememek hali depresyondaki kişililerin bulundukları ruh halini ortaya koyuyor. Depresyon belirtileri aynı zamanda başka hastalıkları da ortaya çıkarabiliyor. Bu belirtileri yok saydığınız takdirde, zamanla bu belirtiler insanda bir alışkanlık haline de gelebiliyor. Bu durum ise bir girdap gibi sizi zamanla içine çekecek oldukça tehlikeli bir durumdur.

         Depresyon ile mücadele de en önemli adım, nasıl düşündüğünüzü ve bu düşüncelerin sizi nasıl etkilediğini fark etmenizdir. Olumsuz düşüncelerden kurtulabilmek için, olumlu düşünceler geliştirmelisiniz. Bazen mutluluk depresyon ile mücadele de en iyi görülen bir yoldur. Öfke ve kin duygusundan uzak kalarak depresyonu yenebilirsiniz. Kendi ruh sağlığınız için affetmeyi deneyerek her konuda rahat olmaya çalışmalısınız. Ev işleri ile uğraşarak duygusal sağlığınızı artırabilirsiniz. Açık havada yürüyüşler gerçekleştirerek zinde kalmanız mümkün. Sürekli olarak pozitif düşünmeye çalışın. Spor yaparak ve değişik hobiler edinerek de depresyon ile mücadele edebilirsiniz. Modern çağın vebası olarak bilinen depresyonla mücadele de korumacı değil geliştirici olmakta oldukça etkilidir. Depresyon ile mücadele en önemli nokta ise bir uzmandan yardım almaktan kesinlikle çekinmeyin. Modern çağın vebası olarak bilinen depresyonla mücadele de korumacı değil geliştirici olmakta oldukça etkilidir. Depresyon tedavisi olan bir rahatsızlık türüdür. Erken dönemde alınan yardım hayat kalitesini yükseltmekte ve risklerden korumada oldukça etkili bir rol oynamaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir