Depresyon

Depresyon çağımızın en ciddi ruhsal hastalıklardan biri. Bu hastalığa çözüm olarak kullanılan antidepresan ilaçlar hastaların yaklaşık %70’inde olumlu etki sağlar. Antidepresan ile yapılan tedaviler hemen sonuç vermez. Genellikle uzun vadeli bir tedavi yöntemidir. Alınan antidepresan ilaçlarının düzenli olarak kullanımı oldukça önemlidir. Antidepresan ilaçların olumlu sonuç verebilmeleri için ortalama bir kaç hafta tedaviyi sürdürmek gerekebilir. Elbette her ilaçta ve tedavi yönteminde olduğu gibi bunda da kesin sonuç almak diye bir şey yok. Uygulanan her tedavi kişiden kişiye değişiklik gösterebilmekte.

Ortaya çıkacak olumlu etkiler kadar olumsuz olan, yan etkilerinde kişiden kişiye farklılık arz ettiği görülmektedir. Söz gelimi bir arkadaşınız, akrabanız geçirdiği depresyon sonucu aldığı antidepresan ilaçları size de iyi gelebilir. Kimi hasta guruplarında birden fazla ilaç kullanmak, ilaçların yanında psikoterapi seansları yapmak yahut farklı tedavi yollarının birlikte kullanımı söz konusu olabilir. Bu anlamda aldığınız tedavi yöntemi ne olursa olsun devamlı olarak doktorunuz ile irtibatta olun, muayenelerinizi aksatmayın ve aldığınız tedavilerin ancak uzun vadede etkilerini göstereceğini aklınızdan çıkartmayın.

Günümüzde yapılan bazı bilimsel incelemelerin sonucunda bir çok hastada antidepresanların tek başına değil ancak antidepresanlar ile birlikte alınan psikoterapi ile beraber daha olumlu etkiler bıraktığı gözlemlenmiştir.

Depresyon hastalarının tedavi için kullandıkları bazı uygulama ve yöntemler aşağıda sıralanmıştır:

Antidepresan ilaçlar

Grup tedavileri

Değişik psikoterapi yöntemleri

Fototerapi (özel bir ışık tedavisi)

Elektro konvulsif tedavi (elektro şok tedavisi)

Diğer yöntemler

“Diğer yöntemler” olarak ayırdığımız tedavi yöntemleri arasında, günümüzde kullanılan fakat henüz bilimsel camiada kabul görüp ispatlanmamış uygulamalar bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında müzikle tedavi, egzersiz, masaj, B grubu vitaminler ve folik asit içeren vitamin preperatları kullanmak, akapunktur ve benzeri uygulamalar bulunmaktadır. Bilimsel anlamda bu yöntemlerin olumlu olup olmadıkları yönünde bir veri mevcut değildir. Bu sebeplerle rahatsızlığı bulunan, depresyon geçiren vatandaşların evvela psikiyatriste başvurarak kendileri için en doğru bilimsel yöntemi seçmelerini öneriyoruz. Zira yanlış yöntem seçimi hasta için hem emek, hemde maddi açıdan sıkıntılar yaratabileceği gibi hastaya zarar vermeside olasıdır.

Bu nedenle depresyon hastalığı olan kişilerin direk bu yöntemlerle tedavi olmayı seçmek yerine öncelikle bir psikiyatriste başvurmalarında fayda vardır. Yine yeni bir tedavi tekniğinin denenmesi düşünülüyorsa mutlaka bir uzman tavsiyesine başvurulmalıdır. Gereksiz yere kullanılan bir yöntem zaman ve para kaybına yol açmasının yanında kişiye zarar verici de olabilmektedir.

Peki hangi antidepresan ilaçlarını kullanmalı?

Antidepresan ilaçların etkileri her insanda farklı bir şekilde ortaya çıkmakta. Bu anlamda uygulanacak tedavi yöntemleride farklılık arz etmektedir. Bir kişiye uygun olan ilaç ve tedavi yöntemi sizin için uygun olmayabilir. Benzer olarak alınacak ilaçların dozları da kişiden kişiye değişmektedir. Bu tarz parametreler ancak tedavi uygulanırken öğrenilebilecek hususlardır. 1. dereceden akraba olan kişilerin aynı ilaçlardan olumlu sonuç alabilecekleri genel olarak söylenebilir. Bu manada eğer bir akrabanız depresyon tedavisi görüyorsa uzmanınıza akrabanızın aldığı ilaçları ve tedavi yöntemini söylemeniz faydalı olacaktır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

  1. slm hocam annem 70 yaşında ve depresyon tedavisi alıyor balıklı rum hastanesinde ve ilaş başlanıyor 10 gün sonra iyi oluyor sonrası yanı sıkılınca yada olumsuz sorunları yaşayınca yine içine kapanıyor yine gidiyoruz yine ilaç 1 buçuk yıldır böyle devam ediyor doktoru şok tedavi yapmak istiyor önerinizi bekliyorum ne yapmalıyım hocam yardım bekliyorum sizden

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir