Depresyon ve Tedavisi

DEPRESYON NEDİR
Depresyon kelime anlamı olarak ruhsal çöküntü demektir. Bu rahatsızlık ülkemizde her insanın farkında olmadan yaşadığı bir hastalıktır. Ülkemizde her altı kişiden birisi bu rahatsızlığı ömründe bir sefer yaşayabilmektedir. Depresyon hastalığın geçmişine bakıldığında Hipokrat zamanına dayandığı görülmektedir. Bu rahatsızlık diğer birçok hastalıklara da yol açabilmektedir.  Depresyon hastası olan bir kişi önceden eğlendiği bir çalışmadan hastalığı boyunca zevk alamaz. Fikir ve düşünce dünyası genelde negatifleşir. Her şeye negatif bakış açısıyla bakar. İlerisi için sağlıklı düşünemediği gibi kalabalıklar içerisin de kendini yalnız hisseder. Geçmiş de yaşadığı tüm olumsuz olayların kendisine kasıtlı uygulandığını düşünmeye başlar. Umutsuzluğa kendini feda eder, farkında olmadan uykusuzluklarda başlar. Depresyon Tedavisi mümkün olduğu gibi çevre baskısından dolayı tedavisini yaptırmayanlarda mevcuttur. Bu hastalığa yaşayan bir kimse iş hayatında başarısızlıklar yaşar. Çevresindeki insanları kendisine düşman gibi görmeye başlar. Olumlu düşünemez ve her yaşadığı olayı kötü olacağını gibi bir düşünce başlar.  Fakat gün içerisinde yaşanan bazı moralsizlik ve hayal kırıkları sebebiyle yaşadığı üzüntüler depresyon sayılmaz. Depresyon rahatsızlığı denilebilmesi için en az on beş gün bu belirtileri yaşaması lazım. Bu rahatsızlığın cinsiyet ayrımı yoktur.

DEPRESYONDA TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR

Ülkemizde depresyon hastalığının tedavisi çok kolay bir hale gelmiştir. Genelde uzman doktorlar ilaç tedavisine başvururlar. Bu ilaç tedavisin de “Noradrenalin ve Serotonin” içeren anti depresan ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaç tedavisi hastanın durumuna göre uzun sürdüğü gibi kimi zamanda kısa bir zaman içinde eski sağlıklı dönemine dönebilir. Uzman doktorlar  hastanın durumuna göre ilacın miktarını yükselttiği gibi düşürebilir. Hasta, kendisini üzecek ve moralsiz bırakacak unsurlardan uzak durmalıdır.  Her zaman pozitif düşünceye kendini zorlamalıdır. Kendisini mutlu edecek çalışmalara ve hobiler bulmalıdır. Bu bir el sanatı olabilir. Ya da hiç bilmediği ve görmediği yerlere geziler olabilir. Hastayı bu tip uğraşlar, yaşadığı olaylardan uzak tutmaya yarayacaktır.

       Depresyon hastalığın tedavi yöntemlerinden biri de psikoterapidir. Psikoterapiler uzman psikiyatrist doktor tarafından yapılmaktadır.  Geçmişinde çevresinden kaynaklanan olumsuzluklar ve hastayı üzen hayal kırıkları depresyona sebep olabilmektedir. Kesinlikle bu durumu hasta doktoruyla paylaşmalıdır. Ne kadar çok şey isteyerek anlatırsa uzman doktorun hastalıkla mücadelesi kolay olacaktır. Uzman doktor bu rahatsızlığın tetikleyici sebeplerini ve hastanın hayatında ki olaylara tepkisi hakkında bilgilendirmeler yapacaktır. Yapması gerekenleri ve yaşadıklarına bakış açısı hakkında fikir ve düşünce olarak yardımcı olacaktır. Kimi zaman her şeyin üstesinden gelen insan öyle bir zaman gelince düşünemeyebilir bir hale gelebiliyor.  Bu sebeple bu hastalığı yenebilmek için psikoterapilerin önemi büyüktür. Psikoterapi kesinlikle hastayı rahatlatacak seanslardır. Psikoterapi yi yapan uzman doktor tarafsız olarak olaylara bakış açısıyla yardımcı olmaya çalışır. Hastalığın evrelerinde Psikoterapilerde alınan sonuçlara göre kullandığı ilaçların dozları ayarlanır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

  1. Ben 20 yaşındayım ve burada okuduğumdan daha fazla şikayetlerim var en sevdiğim işi yapmak için parmaklarımı kıpırdatmak dahi istemiyorum yüksek ihtimal depresyondayım fakat ssk depresyon için sağlık giderlerimi karşılıyor mu bilmek istiyorum bir doktora başvurmalıyım.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir