Damar Hastalıklarının Belirtileri

DAMAR HASTALIKLARI

          Damar hastalığı denildiğinde, genellikle kalpteki koroner damar tıkanıklıkları ve bunun sonucunda oluşan kalp krizi akla gelse de genel anlamda damar hastalığı vücut içerisinde birçok farklı bölgede bulunan çeşitli atardamarlar içerisinde herhangi bir daralma, balonlaşma ya da tıkanma gibi durumlar, damar hastalığı sorunlarını meydana getirmektedir. Vücudun diğer organlarının damarlarının da tıkanabileceği, ya da bu damarlarda balonlaşma, gibi başka problemler de olabileceği ve bunların sonucunda ciddi sağlık problemlerinin gelişebileceği pek bilinmemektedir. Oysaki kalp dışındaki damarlarda da, özellikle bacak, böbrek, barsak, kol ve beyin damarlarında da daralma ve tıkanmalara sıkça rastlanmakta ve felç, böbrek yetmezliği, kangren ve hatta ölüm gibi ciddi sonuçlara yol açabilmekte.

DAMAR HASTALIKLARI BELİRTİLERİ

         Damar hastalığı sorunları 3 farklı bölümle incelenmektedir. Bunlardan ilki ise, koroner damar hastalığı sorunlarıdır. Kalp ve damar sağlığı, sağlığımız için en önemli konulardan birisidir ve her organ gibi kalbin de beslenmesi gereklidir. Kalbin kendisini besleyen damarlara koroner damar denmektedir. Koroner damarlarda olabilecek hastalıklar doğrudan kalbin çalışmasını ve verimini etkileyeceğinden dolayı hayati öneme sahiptir. Damar hastalıklarında bir diğer konu beyin damar hastalıklarıdır. Beyin damarlarının çeşitli durumlar nedeni ile daralması, tıkanması veya yırtılarak kanın damar dışına çıkması sonucu oluşan durumlar sonucunda gelişen inme dünyada ölüm nedenlerin arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Beyin damar hastalıkları aslında çok yaygın olmasına rağmen halk arasında en az bilinen hastalık grupları arasında bulunmaktadır.

        Damar hastalıklarında son konu ise, Periferik Damar Hastalığıdır. Kalp ile beyin gibi oldukça ciddi organların dışında kalan bacak, bağırsak, karaciğer, böbrek ve kol gibi vücudumuzun diğer doku ve organlarını beslemekte olan temel atardamarlar söz konusu olduğu Periferik Damar Hastalığı bu atardamarların tutulması durumunda sıklıkla bacak damarları içerisin de görülmektedir. En sık görülen nokta olan bacakta tıkanıklık sonucunda ise, kangren ya da doğrudan ciddi sorunlar oluşabilmektedir. Bacakların damar hastalığına bağlı en yaygın şikâyetleri yol yürümekle, koşmakla ve merdiven çıkmakta zorlanmalar şeklinde olmaktadır. Yürüyüş ile başlayan ağrının en önemli özelliği yürüyüş durdurulduğunda ağrının 3-5 dakika içinde kendiliğinden geçmesidir. Ağrı hemen her zaman her yürüyüşle aynı mesafede gelir. Zamanla kan akımı artık dinlenirken de bacaklara yeterli miktarda gitmediğinde ortaya çıkmaya başlar. Çoğu kez başlangıç geceleri olur. Az da görülse, beyin damar hastalıklarının ön belirtileri arasında baş ağrısı, baş dönmesi, uyku eğilimi ve bilinç bulanıklığı gelmektedir. Koroner damar hastalığı belirtilerinde ise hastalığın şiddeti ve bulguları değişiklik gösterebiliyor. Kalbe yeterince kan gitmez ve göğüs ağrısı ortaya çıkıyor ve ağrı sol kola ve çeneye yayılıyor. Bazen kolda uyuşma hissi de görülmektedir. Bunların dışında nefes almada güçlük çekme, göğüste basınç hissi ve yanma, yorgunluk kalp hastalığının belirtisi olabilmektedir.

.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir