Cumhurbaşkanlığı Hakkında

Cumhurbaşkanlığı Ne Zaman Kuruldu, Ne İş Yapar?

Cumhurbaşkanlığı makamı Türkiye Cumhuriyetinin kurulması ile kurulmuştur ilk olarak. Hükümet krizi nedeniyle başvurulan bu makam o günden bugüne kadar halen devam etmektedir. İlk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, son cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğandır.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, ülkemizin başıdır. Ülkemizin Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Ulusu’nun birliğini temsil eder. Türk Anayasasının yerine getirilmesi ve devlet organlarının organize ve uyumlu iş yapabileceğini garanti etmektedir. Seçilen ilk Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk’tür. 28 Ağustos 2007’den sonra Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’dür. 11. Cumhurbaşkanıdır. Cumhurbaşkanlarının resmi olan konutu Ankara’dadır. 12.Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğandır. Konutu Cumhurbaşkanlığı Sarayı Ankaradadır.

Cumhurbaşkanlığı Köşkü

Cumhurbaşkanı olmak için kırk yaşını geçmiş olmak gerekir ve yüksek öğrenim yapmış olması gerekir. Cumhurbaşkanlığının süresi beş senedir. Bir kişi en fazla iki kez cumhurbaşkanı seçilebilir. Cumhurbaşkanı devletin başıdır ve belli görevleri vardır. Gerekli gördüğü durumlarda TBMM açılış konuşmasını yapmak, TBMM’yi gerektiğinde toplantıya çağırmak, yasaları yayımlamak, anayasa değişikliği ile ilgili gerekli durumlarda halk oylamasına uygulamak, başbakanı atamak ve istifasını kabul etmek.

Cumhurbaşkanlığı Korosu

Bakanları atamak görevlerine son vermek, uluslar arası antlaşmaları onaylamak ve yayımlamak, Milli Güvenlik kurulunu toplantıya çağırmak, kararnameleri imzalamak, Devlet Denetleme Kurulu’nun üyelerini ve Başkanını atamak, Üniversite rektörlerini atamak, Yükseköğretim Kurulu üyelerini seçmek, TBMM adına Türk Silahlı Kuvvetlerinin Başkomutanı olması, Genelkurmay Başkanını atamak, sürekli hastalık, sakatlık, kocama sebebi gibi belirli kişilerin cezalarını hafifletmek ya da kaldırmak gibi görevleri de vardır . Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın resmi forsu vardır. 17 tane yıldızdan oluşmaktadır. Ortada büyük yıldız Türkiye’yi geri kalan 16 yıldız da diğer Türk devletlerini temsil eder. Cumhurbaşkanının sorumluluk ve sorumsuzluk halleri anayasanın 105. Maddesinde belirtilmiştir. Cumhurbaşkanı vatana ihanetten dolayı TBMM üye tam sayısının ez az üçte birinin önerisi üzerine üye tam sayısının en az dörtte üçünün vereceği kararla suçlandırılır.

Cumhurbaşkanlığı Yeni Forsu

Cumhurbaşkanı Türkiye Cumhuriyeti  ve Türk Milletinin  birliğini temsil ettiği için devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetmektedir. Cumhurbaşkanımız ülkemiz için gerekenin en iyisini ve en doğrusunu yaparak Türk Milletinin gereken en iyi şekle girmesi için çabalamaktadır.

Cumhurbaşkanlığı İletişim

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir