Cücelik

Cücelik Sınırı

Gelişim bozukluğudur. Gelişme ve büyüme önemli bir süreçtir. İşte bu süreci tam olarak tamamlayamayan kişilerin karşılaştığı cücelik önemli bir rahatsızlıktır. Ergen bir insanın çeşitli yaşlarda ne kadar boyda olacağı ve yaşı ile doğru orantıda gelişecek boy uzama olayının tam ve eksiksiz bir biçimde oluşabilmesi için gerekli ölçümler ve saptamalar yapıldıktan sonra cücelik boy ölçüsünün ne olduğu tespit edilir.

Cücelik Tedavisi

Ne kadar bir boy ölçüsüne sahip olan bir kişiye cüce denilebileceği hakkında kesin bir veri bulunmamaktadır. Yetişkin normal bir insanın boy ölçülerinin tam olarak belirlenmesi neticesinde o kişiyle aynı yaşta olan fakat aynı boy ölçülerine sahip olmayan yani yaşıtlarından farklı bir boy ölçüsüne sahip olan bir kişiye cüce denilmektedir. Cücelik normal bir boy ölçülerine sahip olan bir anne babadan olabileceği gibi cüce olan bir anne babadan da yetişkin ve tam boy ölçülerine sahip bir çocuk sahibi olunabilir. Yani cücenin cüce çocuğu olacağının kesinlikle bir garantisi bulunmamaktadır. İnsanlarda görülen cücelik sebeplerinin başında sıralayabileceğimiz doğuştan görülen cücelik ve daha sonrasında ileriki yaşlarda görülen gelişim bozukluğu ve herhangi bir hastalık neticesinde oluşan cücelik olarak değerlendirebiliriz.

Cücelik Belirtileri

Annelerin daha doğum anından itibaren çocuklarının gelişim sürecinde oldukça dikkatli davranmaları gerekmektedir. Düzenli olarak yaptıracakları bebeklik dönemlerindeki doktor kontrolleri esnasında çocuk gelişimlerinin ve boy ölçülerinin diğer çocuklarla orantılı seviyede gidip gitmediğinin mutlaka bilinmesi gereklidir. İleriki yaşlarda görülen kronik böbrek hastalığı, besin emiliminin bozukluğu sonucu oluşan hastalıklar, kanda oksijen seviyesinin düşük olduğu kalp ve akciğer hastalıkları hayatın ilk yıllarında yanlış beslenme ile oluşan kötü ve yetersiz beslenme ile de cücelik meydana gelebilir. Genellikle görülen bu cücelik vakasında erken teşhislerde tedavi aşaması uygulanabilmektedir.

Cücelik Nedenleri

Tedavi edilebilen cücelik rahatsızlığı bulunan hastalarda büyüme hormonunun işlevini yeteri kadar yerine getirememesi ya da hiç getirmemesi sonucu oluştuğundan erken tedavi seçeneğinden istifade edilerek bu hastalara büyüme hormonu verilerek gelişmelerini sağlayabilmektedir. Günümüzde artık tıbbin ilerlediği ve gelişmelerin arttığı şartların elverişli olduğu seçeneklerin mutlaka kullanılarak yararlanılması gereklidir. Büyüme hormonunun çalışmamasının en önemli özelliği ise özellikle kemik dokusunun hormona cevap verememesidir.

Cücelik Genetik Mi

Cücelik daha hayatın ilk yıllarında kendisini fark ettirir. Yaşıtlarıyla aynı boyda olmayan ve gelişimini tam olarak yapamayan cüceler diğerleriyle farklıdır. Çocuk gelişirken yüzü gelişmemiş çocuksu yapıya sahip, vücudu ise tıknaz kalmaktadır. Bu cüceler için oldukça belirgin bir özellik yapısıdır. Kemikleri orantılı olarak küçüktür, zekası normaldir diğer yaşıtlarıyla aynı beyin yapısına ve zekasına sahip olmakla birlikte vücut yapısına uygun vücut tipi vardır sadece boyu kısadır. Ameliyat uygulamalarında büyüme hormonun cüce hastaya verilmesi ile cücelik tedavisi yapılabilmektedir. Şu sıralarda oldukça büyük başarılar elde edilmiştir. Bir de doğuştan oluşan cücelik vardır ki bu cücelikte tiroid bezinin doğuştan az çalışması olan zeka eksikliği ile birlikte cücelikte bulunabilmektedir. Böyle cücelerde vücut yapısı kısa kollar ve bacaklar normal vücut ve normal zeka seviyesi de bulunabilmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir