Çoğul gebelik nasıl oluşur

Döllenme, tek bir spermin yumurtaya gitmesi ve orada gelişmesi ile gerçekleşen bir olaydır. Sperm yumurtaya girdiği anda yumurtanın etrafı hemen kalın bir zar ile çevrilir ve başka spermlerin yumurtaya girmesi engellenmiş olur. Ancak bazen öyle durumlar oluyor ki bir yumurta yerine iki yumurta olgunlaşıp serbest kalıyor ve bu durumda da iki farklı sperm iki farklı yumurtaya girmiş oluyor.

İki farklı spermin iki farklı yumurtaya girip döllenmesi ayrı yumurta ikizlerinin olmasına sebep oluyor. Genetik yapıları birbirlerinden farklı olan ayrı yumurta ikizlerinin cinsiyetleri ise bazen aynı, bazen farklı olabiliyor. Ayrı yumurta ikizlerinin birbirlerine tıpatıp benzemeleri söz konusu değildir. Bu ikizler farklı zamanlarda doğan kardeşler gibidir.

Ayrı yumurta ikizleri iki ayrı yumurtada döllendiklerinden dolayı birbirlerine benzemezler ancak, tek yumurta ikiye ayrılıp iki ayrı spermi içine alırsa o zamanda tek yumurta ikizleri oluşur. Tek yumurtanın ikiye ayrılması durumunda oluşan ikizler ise birbirlerine tıpatıp benzerler. Çünkü tek yumurta ikizlerinin genetik yapısı birbirleri ile aynıdır. Bu ikizlerin cinsiyetleri ve kan grupları da aynı olur.

Bu tür döllenmelere çoğul gebelik denir. Çoğul gebelik aynı yumurtanın ikiye bölünmesi ile olmuş ise tek yumurta ikizleri, iki ayrı yumurta da olmuşsa da ayrı yumurta ikizleri doğar.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir