Çocukların geçirdiği bulaşıcı hastalıklar nelerdir?

Çocukluk dönemi, hastalıkların en sık ortaya çıktığı dönemlerden biri olmasıyla birlikte en tehlikeli vakalara yine çocukluk döneminde meydana gelir. Bunun sebebi ise, çocukların bağışıklık sistemlerinin yetişkinlere göre düşük olması ve çocukların sık sık mikroplarla temas etmesidir. Ayrıca çocukların birbiri ile olan temaslarında da sık olması, geçirilen hastalıkların birbirlerine bulaşmasına da neden olur.

 

Bilhassa bahar ve kış ayları hastalıkların en çok görüldüğü dönemlerdir. Sağlığı ciddi derece etkileyecek olan bulaşıcı hastalıklar, ilkbahar ve kış mevsimlerinde daha sık ortaya çıkar. Yıllar önce, geçirilen bulaşıcı çocuk hastaları milyonlarca çocuğun ölümüne sebep olmuştur. Günümüzde ise hem ebeveynlerin bu konuda bilinçli olması hem de, bu hastalıklara karşı tıpta önlemlerin alınması hastaların görülme oranını daha da azalttı; ancak tam olarak tedavi edilme şansı olmayan hastalıklarda yok değil.

Günümüzde çeşitli enfeksiyonlara karşı aşı bulunmaktadır. Bazı hastalıklardan aşı ile korunmak mümkünken, bazıları için etkili bir aşı henüz bulunamamıştır. Bu yüzden her çeşit enfeksiyon hastalığı ciddiye alınmalıdır. Çocukların enfeksiyon kapmasında en önemli sebep, virüslerdir. Ancak bazen bakterin de bulaşıcı rahatsızlıklara sebep olabileceği belirtilir. Peki çocukların geçirdiği bulaşıcı hastalıklar nelerdir ?

 

Çocuklarda sık görülen bulaşıcı hastalıklar

 

Boğmaca Hastalığı
Kabakulak
Kızamık
Kızamıkçık
Kızıl
Suçiçeği
Grip
İshal
Göz İltihabı
Orta Kulak Enfeksiyonu

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir