Çocukların başarısını etkileyen 3 şey!

Isparta’nın Yalvaç ilçesinde Uzman Psikolojik Danışman Fatih Kalkınç, Yalvaç Kültür ve Eğitim Gönüllüleri Derneği tarafından düzenlenen “Aile İçi İletişim” konulu eğitim seminerine katıldı. Kalkınç, çocukların eğitiminde onların başarıyı sağlayabilmesi için velilerin özellikle de babaların aile içi iletişimde büyük rol oynadığını söyleydi. Kalkınç,

“Babalar işten geldiklerinde akşam mutlaka bir saat evdeki bütün telefonları, bilgisayar ve televizyonu kapatıp ailesine ve çocuklarına zaman ayırmalıdır onlarla iletişim kurup birlikte şakalaşıp oyun oynamalıdır.” diye konuştu. Kalkınç, çocuklarımızın okul hayatında başarılı olabilmeleri öncelikle onların başarılarının önüne geçen en büyük düşman olan televizyon, internet ve cep telefonu gibi iletişim araçlarından uzak durmaları gerektiğini belirtti.

Fatih Kalkınç, “Öğrencilerin bu alışkanlıklarından vazgeçip mutlaka okuma alışkanlığı kazanarak bu tür iletişim araçlarına harcadıkları zamanı okuma alışkanlığına dönüştürmeleri gerekir. Çocuklarımızın bu tür kötü alışkanlıklardan vazgeçmelerinin ve başarıyı yakalamalarının yolu ise aile içi iletişimden geçiyor onlarla yakın temas kurup onlarla iletişim sağlarsak, çocuklarımızla onların hep olumlu yönlerini konuşursak ve onlara sorumluluklar yüklersek, özgüvenleri artacak ve çocuklarımızın başarılı olma yolunda onlara büyük bir katkı sağlayacaktır.

Çocuklarımızı her türlü kötü alışkanlıklardan uzak tutmalıyız.” diyen Kalkıç,ben okulun en güçlü öğrencisiyim diyen öğrencileri sahneye davet etti. Sahneye çeşitli okullardan katılan beş öğrenci çıktı. Kalkınç, sırasıyla öğrencilerin önce bir eline su daha sonra da cep telefonu verdi. Su varken öğrencilerin omuz hizasına kadar ve yere paralel olarak kaldırdığı kollarını Fatih Kalkınç’ın kendi eliyle bastırarak zorlamasına rağmen öğrencilerin elini aşağıya indiremezken, öğrenciler sırasıyla telefonu aldıklarında ise Kalkınç’ın parmaklarıyla öğrencilerin kollarını çok rahat bir şekilde aşağıya indirmesi seminere katılanların ilgisini çekti.

Aynı uygulamayı sigara ile de yapan Kalkınç, bir öğrenciden sigarayı bırakma sözü alan Kalkınç, Allah insanları öyle bir yaratmış ki biraz önceki örnekte de gördüğünüz gibi insan vücudu kendisine faydalı olan bir şeyde vücut direnci artıyor fakat vücuda zarar veren bir şeyde ise direnç diye bir şey kalmıyor. Bizler her zaman kendimize faydalı alışkanlıklar edinmeliyiz.dedi. Dr. Fatih Kalkınç daha sonra anne ve babalara Okul Evde Başlar ve Başarıyı Yaşa kitabını imzalayarak programı bitirdi.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir