SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Çocukları Bilgisayardan Uzak Tutmak

Çocukları Bilgisayardan Uzak Tutmak

İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Haluk Yavuzer’in en az madde bağımlılığı kadar tehlikeli dediği ekran bağımlılığının asrın sorunu olduğunu ve bu konudaki sınırlamanın çocuğa ceza vererek değil de farklı etkinlikler sunarak keyif almasını sağlayarak uygulanması gerektiğini söyledi.

Yakın zamana kadar evlerde sadece televizyonların bulunduğunu ve günümüzde bilgisayarlardan akıllı telefonlara kadar bir çok teknoljik şeyin evimizin her yerine girdiğini söyledi.

Ekrandaki görüntülerde hareketlilik ve yakınlaşıp uzaklaşmaların fizyolojik olarak beyin korteksinin bir takım bölgelerinin tembelleşmesine yol açtığını söyleyen Yavuzer bu da çocuğun sosyal gelişimini olumsuz olarak etkiliyor dedi.

Asrın sorunu olduğuna dikkat çeken doktor bilgisayarda oyalanmak yerine tablette resim çizmenin veya televizyonda pepe, keloğlan gibi çizgi film izlemenin çok daha yararlı olduğunu öne sürdü. Hatta çocuğa kağıt kalem verip birlikte resim yapmaya veya sokakta top oynamaya davet edip dikkatini başka yerlere çekebiliriz şeklinde konuştu.

Tiyatro, Sinema ve ya dışarıda gezmenin daha yararlı olacağına dikkat çeken doktor farklı etkinliklerle bilgisayardan uzak tutulması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Milliyet

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir