Çocuklarda tik belirtileri nelerdir?

Hiçbir amaç gütmeyen, bir anlamı olmayan, sürekli ve istem dışı olarak yapılan garip hareketlere yada söylenen sözlere tik denmektedir. Tik, bazen vücut tarafından ritmik olmadan yapılan bir hareket, bazen de birden söylenen söz olabilir. Genellikle 7 yaşından itibaren ortaya çıkar, bir süre sonra geçer yada hayat boyu onunla yaşamaya mahkum bırakır. Çocukluk döneminde ortaya çıkan tik bozuklukları, çocuklarda psikolojik sorunlara sebep olmaktadır. Çünkü çocuğun istem dışı yaptıkları yada söyledikleri arkadaşları tarafından dalga konusu olur.

Tikler birçok şekilde ortaya çıkmakta ve en çok da erkek çocuklarında görülmektedir. Yoğunluğu, şiddeti ve ortaya çıkma aralığı değişmektedir. Bazen de bir çocukta birden fazla tik çeşidi görülmektedir. Otururken, istirahat ederken yada uyurken bile tik meydana gelebilir. Ne zaman ortaya çıkacağı kestirilmez. Stres halinde artmaktadır.

 

Çocuklarda tik belirtileri

 

Çocuklarda tik bozukluklarının belirtileri; baş sallama, etrafı koklama, öksürme, omuz silkme, yüz buruşturma, boğaz temizleme, ses çıkarma, göz kırpma, yağını yere vurma, sürekli kıyafetini düzeltme, küfür etme, açık sözler kullanma, duyduğu son kelime yada cümleyi sürekli tekrarlama vb gibi davranışlardır.

Tikler kalıcı yada geçici olabilir. Tik belirtileri istenirse çocuk tarafından engellenebilir. Bu konuda çocuğun bilinçlenmesi ve bu hareketleri gerçekleştirmemesi için ebeveynlere büyük görev düşer. Ancak çocuğun çok fazla üzerine gidilmesi durumunda, tikler daha da artabilir. Bu konuda bir uzmandan yardım almalısınız.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir