Çocuklarda Soğuk Algınlığı

ÇOCUKLARDA ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINA DİKKAT

         Sonbahar ve kış mevsimlerinde oldukça sık karşılaşılan özelliklede okul ve kreşe giden çocuklarda grip, nezle, orta kulak iltihabı, bademcik enfeksiyonu ve sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığı artıyor. Erken dönemde tedavi edilmediği takdirde oldukça ciddi sorunlara yol açabilen bu hastalıkla baş edebilmek için doktorun vereceği tavsiyelere harfiyen uymak gerekiyor.

ÜST SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

         Daha çok soğuk algınlığı olarak bilinen üst solunum yolu enfeksiyonları özelliklede okul ve kreşe giden çocukları tehdit ediyor. Erken dönemde tedavi edilmediği takdirde ciddi tablolara yol açabilen üst solunum yolu enfeksiyonlarını ciddiye almalı ve belirtileri fark edildiğinde hemen doktora başvurulmalıdır. Halk arasında grip olarak bilinen nezle aslında gribe çok yakın ve daha hafif seyreden bir üst solunum yolu enfeksiyon hastalığıdır. Burun akar, tıkanır, hapşırıklar artar, hafif ateş ilk belirtileridir. Antibiyotiksiz birkaç günde geçebilecek olan bu rahatsızlıkta doktorunuza danışmadan antibiyotik kullanmamalısınız. Grip, nezleye oranla daha ağır bir seyir izleyen, bol sıvı tüketimi, C vitamini desteği ve doktorunuzun verdiği tavsiyeler ile verilen grip ilaçları ile geçen ve antibiyotik kullanımı gerektirmeyen bir hastalıktır. Belirtileri ise, baş ağrısı, yorgunluk, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kuru öksürük, bulantı, kusma ve ateştir. Orta kulak iltihapları, çocukluk çağında oldukça sık rastlanılan hastalıklar arasındadır. Erken teşhisin oldukça önemli olmasının sebebi ileride kalıcı olabilecek işitme kayıplarına neden olabilmesidir. Sıklıkla, zonklayıcı tarz da bir ağrı, otuz sekiz derece ateş ve kulak zarının kızarık olması belirtileridir.

        Tedavi edilmediği takdirde kronikleşen ve kulakta kalıcı hasarlar oluşturan bu hastalık belirtilerinde anında doktora başvurmak erken teşhis için oldukça önemli. Sinüzit, burun tıkanıklığı ve iltihaplı akıntının yanı sıra göz yaşarması, otuz sekiz derece ateşi, yüz kemiklerinde ki şiddetli ağrı ilk belirtileridir. Doktorunuzun vereceği antibiyotikler ve burun ilaçları ile kolaylıkla atlatılabilir bir üst solunum yolu enfeksiyon hastalığıdır. Çocukları üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyabilmek için soğuk havalara ve yakın temasa oldukça dikkat edilmelidir. Gelişi güzel ilaç kullanmamalı, evde sigara içilmemelidir. Çocuğunuza bol sıvı içirin. Taze sıkılmış portakal suyu ve bitki çayları öksürün yumuşamasında oldukça etkilidir. Az ve sık beslenmesini sağlamalısınız. Çocukları üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumada el hijyenide oldukça önemli bir noktadır. Eller sık ve bol su ile sabunlanmalıdır. Şayet çocuğunuzda solunum sırasında zorlama varsa hemen bir doktora başvurmalısınız. Solunum yolu enfeksiyonları beslenme bozukluğu olan çocuklarda, erken doğan bebeklerde sigara kullanan ailelerin çocuklarında daha sık rastlanılan bir hastalıktır. Dikkat edilmediği takdirde kolaylıkla zatürreye çevirebileceği gibi çocuğunuz da başka ciddi problemlere de yol açabilir. Aileler bu konuda oldukça dikkatli olmalı ve belirtiler fark edildiğinde hemen bir doktora başvurmalılardır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir