Çocuklarda öksürük nedenleri

Kış aylarında sürekli öksüren çocuklar ailelerini korkutuyorlar. Anne ve baba çocuklarının sürekli öksürmelerini kötüye yorabilirler. Öksürük çoğu zaman ciddi bir hastalığın belirtisi olduğu gibi, bazen de kronik olabiliyor. Peki ama çocukların öksürme nedenleri ne olabilir? Medicana Çamlıca Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr Ali Şal, çocukların öksürük nedenlerini açıklıyor;

“Aileler çocuklarının sürekli öksürmelerini ciddi bir hastalığa yorumlamaktalar. Oysa ki her öksürük korkutucu değildir. Özellikle çocukların okul dönemlerinde kuru öksürük meydana gelir. Kuru öksürükte zaten bir iki haftada kendiliğinden geçer. Hatta bazı çocuklarda tam geçmeden yeniden başlar ve okul dönemi boyunca devam edebilir.

Öksürük solunum yolu virüsüne bağlı bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyondan dolayı zatürre, sinüzit veya orta kulak iltihabı ortaya çıkmış ise antibiyotik tedavisi etkisini göstermez. Eğer ki 10 günden fazla süren ve hafifleme olmayan öksürük, burun akıntısı ve tıkanıklığı belirtileri ortaya çıkmış ise akut sinüziti meydana gelmiş olabilir. Kuru ve şiddetli, 10 gün içinde geçmeyen ve hafifleme olmayan öksürükler bebeklerde boğmaca sorununa yol açabilir.

Solunum yolu enfeksiyondan kaynaklanan yada sonradan meydana gelen nefes darlığı ve hışıltılı solunum astım ve reflü gibi hastalıkların belirtisi olabilir.

Çocuklarda meydana gelen zatürrenin belirtileri arasında ise halsizlik, ateş, nefes darlığı, kusma ve göğüs ağrısı bulunur. Bu tür belirtilerle birlikte meydana gelen öksürüklere dikkat etmek gerekir.”

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir