Çocuklarda Obeziteyle Mücadele

ÇOCUKLARI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE OBEZİTE

        Ülkemizde iki milyon çocuk obezite, sağlıksız beslenme ve hareketsizlik nedeniyle çocuklar obeziteyle ve obezitenin beraberinde getirdiği hastalıklarla karşılaşmaktalar. Sağlıksız beslenme, hamburger, patates kızartması gibi enerjisi yüksek gıdalar ile beslenen çocuklar sokağa çıkmak yerine bilgisayar başında hareketsiz kaldıklarından dolayı obezite tehlikesi ile karşılaşıyorlar. Obezite tek başına bir tehlike olduğu gibi, birçok hastalığı yetişkin tipi şeker hastalığı, kroner kalp hastalıkları, beyin ve damar hastalıklarının yanı sıra hipertansiyon gibi hastalıkları da beraberinde getiriyor. Özellikle anne sütü almayan çocukların obeziteye yakalanma riski daha fazla. Bir buçuk, iki yaşına kadar bebeklerin anne sütü ile beslenmesi çocuğun bu rahatsızlıktan korunmasını sağlayacak en önemli etkendir.

ÇOCUKLARI OBEZİTEDEN KORUMANIN YOLLARI

          Çocuklarda obeziteye yol açan sebepler oldukça farklılıklar göstermektedir. Obezite, özellikle çocuk yaşlarda başlıyor ve yaş ilerledikçe işin içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Şayet ailede şişman kişiler bulunuyorsa, çocuğun obeziteye yakalanma riski bir hayli yüksek. Psikolojik sorunlar, ailede yaşanan olumsuzluklar, yaşam tarzı, fast food beslenme şekli obezite hastalığına davetiye çıkarabilen sebeple arasındadır. Çocuklarda obezitenin en belirgin sebepleri beslenme bozukluğu ve hareketsizliktir. Günümüz şartlarında çalışan annelerin eskiye oranla artış göstermesi evde yemek alışkanlıklarının azalmasına ve fast food tarzı beslenmeye yol açabilmektedir. Çocukları obeziteden koruyabilmek için, öncelikle yemek içeriğinin düzenlenmesi gerekmektedir. Özellikle kola, çikolata gibi şişmanlatıcı gıdalar kısıtlanmalı, hamburger, pizza gibi hazır gıdalardan kaçınılmalıdır. Hızlı yemek yeme terk edilmeli, gece yatmadan önce kalori bakımından yüksek gıdalar alınmamalıdır. Günümüz şartlarında çocuklar boş zamanlarını daha hareketsiz geçirdiklerinden dolayı, çocuklar çeşitli aktivitelere yönlendirilmelidir. Her çocuğun yaşına uygun olan diyet uygulaması yapılmalı, haftalık olarak kilo takip altına alınmalıdır. Aileler bu konuda oldukça dikkatli davranmalı çocukların tabaklarını fazla doldurmamalı, evde abur cubur gıdalar bulundurmamalı, sebze ve meyveyi çocuklara sevdirmeliler ve obeziteyi ciddiye almalılar.

         Son yıllarda oldukça hızlı bir artış gösteren obeziteye karşı ideal kilo mutlaka korunmalıdır. Bunun gereği olarak da öncelikle anne ve baba kendi beslenme alışkanlıklarını değiştirmelilerdir. Obezite tedavisinde yeme alışkanlıkları, uyku düzeni, fiziksel aktiviteler konusunda özellikle anne ve babaya çok iş düşmektedir.

Çocuğun üzerinde beslenme baskısı kurmamalı, hiçbir şeyi yasaklamamalı fakat sağlıksız gıdaların sakıncaları uygun bir dille çocuğa anlatılmalı. Obezite tedavisi olan fakat oldukça zorlu bir tedavi aşamasına sahip bir hastalıktır. Öncelikle obeziteyi bir hastalık olarak kabullenmek ve erken dönemde tedaviye başlamak oldukça önemlidir. Çocuğu obez olan aileler öncelikle bu problemi çocukla konuşmalı ve çocuğun meseleye olan farkındalığını sağlamalılardır. Çocuklara ev içerisinde olsalar da hareket edebilecekleri olanaklar sağlanmalı, okul kantinlerinden beslenmenin sakıncaları çocukla konuşulmalı ve durumun ciddiyetini çocuğun kavraması sağlanmalıdır. Anne ve babanın aktif bir hayat tarzı olması çocuğu da olumlu etkileyecektir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir