Çocuklarda Obezite Tedavisi

Kalıtsal bir hastalık olamasının yanı sıra düzensiz ve sağlıksız bir beslenmeden doğan obezite günümüzde tedavi edilebilir hastalıkların arasındadır. Ancak çocuklarda obezite tedavisi için yapılacak yöntemlerin yanı sıra inanç ve çaba da tedavide başarı götüren hususlardır. Uzman hekimlerin önerilerini dinlemekle beraber bu rahatsızlığın önüne geçmek için çocuğunuza bu inancı kazandırmalı ve onun çabasına destek olmalısınız.

Obezite tedavisi

Obezite hastalığından kurtulmak için yapılacakları şöyle sıralayabiliriz;

Diyet
Fiziksel aktivite
Psikolojik destek
Eğitim

 

Kan yağlanmalarının artmasına, kalça eklemlerinde ağrıya, psikolojik sorunlara, kalp ve solunum sistemi hastalıklarına, vitamin ve mineral eksikliklerine sebep olan obeziteden kurtulmak için öncelikle bir diyetisyene danışmalı ve genel sağlık durumunuz dikkate alınarak diyetisyen tarafından size en uygun beslenme programını istemelisiniz.

Diyet programını düzenli uygulamanın yanı sıra fiziksel aktivitelerinizde de artış sağlamanız gerekir. Bunun içinde haftada en az 3 defa 20-25 dakikalık bir koşu yapmalısınız. Enerji tüketiminin artması metabolizmanızın hızlanmasına yol açacak ve yağ yakılımını kolaylaştıracaktır. Egzersiz ve spor yapmak aynı zamanda iştahı da dengeler.

Obezite olan çocukların ve yetişkinlerin bir çoğu bu rahatsızlıktan ötürü psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Psikolojinin bozuk olması kilo vermede olumsuzluklara yol açacağı için psikolojik destek oldukça önemlidir. Kendinize yeni bir yaşam tarzı oluşturmak ve obezite ile mücadelenizde kendinize güveninizin olması için bu destek muhakkak alınmalıdır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir