Çocuklarda göz tembelliği tedavisi

Göz, hepimiz için en önemli ve en hassas organlardan biri olduğu için gözde meydana gelen sorunların ihmal edilmemesi gerekir. Özellikle çocuk yaşta görülen sorunlara daha çok önem verilmelidir. Çünkü bu yaşta görülen sorunların tedavisi daha başarılıdır. İleri ki yaşlarda ne yazık ki aynı başarıyı yakalamak mümkün olmayabilir. Görme kalitesini etkilememek için göz tembelliği sorunu içinde aynı özen gösterilmeli ve derhal müdahale edilmelidir.

 

Yeni doğan döneminden itibaren her çocuk düzenli olarak göz muayenesine girmeli ve gözün sağlıklı olduğundan emin olunmalıdır. Çünkü gözde meydana gelen sorunlar bir çocuk tarafından anlaşılmaz. Büyük bir sorun teşkil eden göz tembelliği probleminin erken teşhisi oldukça mühimdir.

 

Çocuklarda göz tembelliği nasıl anlaşılır ?

 

Çocuklarda meydana gelen göz tembelliğinin anlaşılması ancak bir hekim muayenesi ile mümkündür. Göz hekiminin uygulayacağı bir takım yöntemlerle sorun tespit edilebilir. Öncellikle elle muayene yapılır. Hekim, bir gözü kapatarak diğer gözün tepkisini değerlendirir. Ardından kornea ve göz merceği gibi kırıcı ortamlarda bir bulanıklık olup olmadığını anlamaya çalışır. Her iki gözede damla damlatarak göz bebeğini büyütür ve refraksiyon (kırma) değerlerini ölçer. Bir görün diğerine göre kırma değerinin üstün olup olmadığına bakar. Yüksek kırma kusurlarının dikkate alınmasının ardından da retina (gözün arkasındaki ağ tabaka) ve optik siniri (görme siniri) muayene eder.

 

Çocuklarda göz tembelliğinin tedavisi

 

Şaşılık, refraktif farklılık, göz dokularının geçirgenliğinin bozulması ve her iki gözde ileri derecede yüksek kırma kusuru göz tembelliğin nedenleridir. Bu sorunların tedavi edilmesi göz tembelliğini ortadan kaldırır. Şaşılık sorunu için gözlük verilmektedir. Gözlükle düzelmediği zaman cerrahi operasyona gerek duyulur. Ameliyatta önce göz tembelliği sorunu giderilir, daha sonra da şaşılık tedavi edilir. Cerrahi müdahale sonrası göz bandajla kapalı tutulur. Bu noktada ebeveynlerin çok dikkatli olması ve bandajın çocuk tarafından sökülmesine izin vermemesi gerekir.

 

Göz tembelliği tedavi edilmezse ?

 

Göz tembelliği en yazık ki kendiliğinden geçen bir sorun değildir. Göz tembelliğinin tedavisi gözlük ve cerrahi operasyondur. Çocukların gözlük takmamaya direnmeleri yada ebeveynlerin çocuklarını ameliyat ettirmemeleri gibi durumlarda göz tembelliği sorunu daha da ilerler. Eğer göz tembelliği tedavi edilmezse;

 

Kalıcı görme kusuruları,
Derinlik algılamada kayıplar,
Sağlam ve gören gözde herhangi bir sorun olur ise ömür boyu görme bozukluğu yaşama gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

 

Ailelerin bu sorun karşısında hassas davranmaları ve sorunu ciddiye almalarında fayda var. Çocuğunuzu gözlük takmaya ikna etmeli ve operasyon sonrası kapama tedavileri için mücadele etmelisiniz.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir