Çocuklarda Burun Kanamısının Nedenleri

Çocukların birçoğunda ortaya çıkan burun kanamaları, ebeveynlerin en çok kaygıya kapılıp ve bedbaht oldukları durumlardan biridir. Eğer ki çocuğunuzun burnunda aşırı bir kanama yoksa, endişe yaratılacak bir durumda yoktur. Çünkü hemen hemen her çocuğun özellikle ergenlik dönemlerinde burun kanaması olabilir.

Ergenlik dönemine giren 3 çocuktan 1’i burun kanaması ile karşı karşıya kalmaktadır. Bunun nedeni de, burun kan damarlarının hassas ve kolay kanayabilecek özellikte olmasıdır. Durduk yere bir kanama gerçekleşiyorsa bu durum normal karşılanmalıdır.

Çocukların aktif bir yaşam tarzlarının olması da çeşitli kazaları geçirmelerine zemin hazırlar. Spor yaparken, oyun oynarken yada hoplayıp zıplarken birçok çocuk kaza geçirmekte ve böyle bir durumda da bazen burunlarına darbe almaktadırlar. Kaza sonrası görülen burun kanamaları için uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Çocuklarda burun kanaması nedenlerinden biride, burunlarını karıştırmaları veya burnun enfeksiyon kapmasıdır. Böyle bir durumda burun kanamaları oldukça şiddetli geçebilir. Ayrıca bahar nezlesinden dolayı kullanılan burun damlaları da burun kanamasına yol açan sebepler arasındadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir