Çocuklarda Beslenme Alışkanlıkları

ÇOCUKLARDA DOĞRU BESLENME ALIŞKANLIKLARI

        Bir yaşını tamamlayan, herhangi bir sağlık sorunu olmayan çocuklar bütün besin gruplarını tüketebilecek durumdadır. Çocuklarda beslenme alışkanlığı aslında emzirme döneminde başlamakta. Özellikle okul öncesi çocuklarda sık olarak yeme miktarında azalma, iştahsızlık, yavaş yemek yeme veya yemek seçme gibi durumlar oluşur. Daha önce çocuğunda oluşan bu problemler ile karşılaşmayan anne ve babaların gözlenen bu durum karşısında endişelenmemeleri ve çocuğa yemek yeme konusunda baskı yapmamaları gerekmektedir. Anne ve babaların çocukların istediği ve ihtiyacı olan ilgiyi ve sevgiyi yeterince gösterememesi okul öncesi çocuklarda beslenme alışkanlıklarının değişmesine sebep olabilmektedir. Yemek yeme miktarında görülen azalma ayrıca çocuğun içinde bulunduğu durum ve koşullardan da kaynaklanabiliyor. Çocukların yeme davranışlarında görülen değişim aslında çocukların duygularının dışarıya farklı bir şekilde yansımasıdır.

ÇOCUKLARDA DENGELİ BESLENME ALIŞKANLIKLARININ SAĞLANMASI

           Çocukların beslenme alışkanlıklarında yaşanan problemler, genellikle çocuklar evde iken ailelerinin denetiminde bir beslenme sürdürüyor iken, okul ve okul dışı zamanlarda ise tek başına kalmakta ve yanlış beslenme alışkanlıkları ediniyor olmalarından kaynaklanabilmektedir. Çocukların düzensiz besin alımı, besinlerin sağlıksız hazırlanması ve pişirilmesi çocuklarda genellikle kansızlık, şişmanlık, vitamin yetersizlikleri ve diş çürümelerine sebep olmaktadır. Çocuklarda beslenme alışkanlıklarının sağlanması için öncelikle 1 ile 5 yaş çocukların günlük olarak her besin grubundan tüketmesi sağlanmalı, besin grubu olarak da süt ve süt ürünleri, et grubu, sebze ve meyve grubu ile yağ grubu ve tahıl grubu başta gelmektedir. Okul döneminde ki çocuklar için doğru beslenmede özellikle dikkat edilmesi gereken çocuğa kahvaltının mutlaka yaptırılmasıdır.

Çocukların bu döneminde yanlış kazanılan beslenme alışkanlıkları ilerleyen yaşlarda birçok hastalığa yakalanma riskini artırmaktadır. Yapılan araştırmalara göre kahvaltı yapmak, okul çağındaki çocukların sınıf içerisinde daha başarılı olduğu, kavrama ve anlama yeteneklerinin oldukça iyi olduğu ve kilo kontrolünü daha iyi sağlayabildikleri belirtilmiş. Çocuklarda beslenme alışkanlıklarını sağlayabilmek için, çocuğunuzun ilgisini çekmek ve yediği yemek çeşidini artırmak için masanızı renklendirin. Çocuğunuz yemeğinin bir bölümünü yemişse veya yemeğine hiç dokunmadı zamanlarda aşırı tepki göstermekten kaçının. Anne ve babaların her davranışının çocuk için oldukça önemlidir. Yemek konusunda da çocuğun yemek yemesi için yemeği birlikte yemelisiniz. Yemek yenilen ortam rahatlık açısından önemlidir. Çocuğunuza uygun ebatlarda masa, sandalye ve tabak kullanmaya özen göstermelisiniz. Çocukların yemek esnasında hiç hareket etmeden durmalarını beklemek yanlış olacağından çocuğunuzun masada göstereceği tavırlara karşı tolerans göstermelisiniz. Çocuğunuz yemek istemediğinde veya yemeğini bitirdiğinde masadan kalkmasına izin vermelisiniz. Çocuğun tabağında ki yemeklerden hangisini ne kadar yiyeceğine çocuğunuzun kendisinin karar vermesini sağlamalı, bir şey yemediği takdirde de bunu sorun etmemelisiniz. Bir sonraki öğün acıkacaktır. Birden fazla yemek çeşidi sunduğunuz da çocuğunuz ihtiyacı olanı yiyecektir. Yemekleri belirli bir program dahilinde vermelisiniz.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir