Çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Çocuklarınıza tuvalet alışkanlığını kazandırırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var ki, bu hususlar sayesinde hem siz fazla yorulmamış hem de çocuğunuz daha kısa bir sürede tuvalet alışkanlığı edinmiş olacaktır. Tuvalet eğitimi boyunca çocuğunuza nasıl davranmanız gerektiğini öğrenmeniz için hazırlamış olduğumuz bu makaleyi dikkatlice okuyarak uyguladığınız takdirde, buradaki önerilerin ne kadar faydalı olduğunu göreceksiniz.

Çocuklarda tuvalet eğitimi

Çocuklara tuvalet eğitimi verme ile ilgili önerilerimiz sizlerle;

Gece uyurken alt ıslatma probleminin önüne geçmek için, çocuklara yatacakları zaman sıvı gıdalar verilmemelidir. Çocuk uyumadan önce sıvı almamış olursa, geceleri de alt ıslatma problemi ortadan kalkacaktır. Ayrıca gecenin belli saatlerinde çocuğunuzu tuvalete kaldırmalısınız. Ancak çocuğu tuvalete kaldırdığınız zaman uyanık olmasını ve ne yaptığının da bilincinde olmasını sağlayın. (Geceleri 4 saatte bir tuvalete kaldırılmalı)

Gündüzleri ise, çocuğunuzun tuvalet ihtiyacı gelmediği müddetçe, çocuğunuzu tuvalete götürmeye zorlamayın. Bu şekilde hiçbir çocuk tuvalet alışkanlığı kazanamaz.

Çocuğunuzla anne-baba ilişkisinin yanı sıra arkadaş ilişkisi de kurmaya çalışın. Onunla iyi anlaşın ve size her konuda güvenebileceğine onu ikna edin.

Çocuğunuzun büyüdüğünü ona inandırın. Artık beze ihtiyacı olmayacağını, tuvalet ihtiyacı geldiğinde tuvalete gidebileceğini, bir abla ya da abi olduğuna onu ikna edin.

Tuvalet alışkanlığı edinmek bir çocuk için çok zor bir iştir. Bu nedenle çocuklarınıza anlayışla yaklaşmalı ve üstlerinde baskı yapmamalısınız.

Tuvalete alışkanlığını zevkli hale getirin. Çocuklara özel hazır tuvaletler ve ya sevimli iç çamaşırları onu bu alışkanlığa teşvik edecektir.

Çocuğunuz tuvaletteyken korkuyor ise, sizde onunla birlikte tuvalette kalmalısınız. Eğer böyle bir korku içerisinde değil ise, ona tek başına tuvaletini yaptığı ve tek başına ellerini yıkadığı için ödüllendirmelisiniz.

Çocuğunuzun yapmış olduğu olumlu her davranış karşısında onu övün ki, kendine güveni gelsin.

Yanlış yaptığınız her davranış onu tuvalet alışkanlığından soğutabilir. Bu nedenle ebeveynlerin çok dikkatli olmaları gerekir. Eğer çocuğunu her şeye rağmen bu alışkanlığı edinememiş ise, zamanın erken olduğunu düşünerek biraz ara vermelisiniz.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir