Çocuklara "fanatik diş dolgusu"

Çocuklarda erken süt dişi kayıplarının önlenmesi için uygulanan dolgu tedavisinde, özellikle üç büyük takımın renklerini taşıyan özel dolgu malzemelerinin, çocukların korkularını aşmalarını sağlayarak tedaviyi kolaylaştırdığı bildirildi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görevli diş hekimi Müge Balseven,yaptığı açıklamada, ağız ve diş bakımının çocukluktan başlayarak sağlıklı bir yaşam için temel unsur olduğunu ifade etti.

Çocuklarda diş bakımının, ”süt dişlerinin nasıl olsa ilerleyen yaşlarda yerini kalıcı dişlere” bırakacak düşüncesiyle önemsenmeyebildiğini dile getiren Balseven, oysa süt dişlerinin sağlıklı olmasının da en az kalıcı dişler kadar önemli olduğunu vurguladı.

Balseven, diş çürüklerinin vücutta enfeksiyon nedeni olduğu ve bu enfeksiyonun özellikle vücut güçsüz düştüğünde çocuklarda eklem romatizması gibi çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabildiği uyarısında bulunarak, ”Bu nedenle 6 ayda bir çocuklarda ağız hijyeni kontrolünün yapılması gerekir. Veliler, bu konuda çok dikkatli olmak zorundadır” dedi.

Diş hekimi korkusunu yenmek için son dönemde çocuklara özel ürün ve uygulamaların geliştirildiğini anlatan Balseven, bunlardan birinin de erken süt dişi kayıplarını önlemek için dolgu tedavisinde uygulanan renkli dolgu materyalleri olduğunu söyledi.

Balseven, renkli malzemelerin çocukların korkularını yenmelerinde etkili olduğunu belirterek, ”Özellikle Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş’ın renklerinden oluşan dolgular, çocukların dişçi koltuğuna rahat oturmasını ve tedavi uygulamasını kolaylaştırıyor. Bu malzeme son dönemde hayli revaçta ve çocukların hoşuna gidiyor” ifadelerini kullandı.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir