SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Çocuklara Diş Fırçalamayı Öğretmek

Çocuklara Diş Fırçalamayı Öğretmek

Konu çocuklara gelince diş fırçalamak bir yerden sonra mümkün olmuyor. hele de diş ipi kullanmak. Çocuklar için zulüm gibi görünebilir.  Her iki iş iyi bir beceri gerektirir. Bir başka şekilde anlatırsak diş fırçası ve ipine hakim olmak gerekmektedir.  Ama bazı çocuklar bunu 6 yaşına gelene kadar geliştiremezler. Bir çocuğunun dişini günde 2 defa fırçalaması gerekmektedir.

Sert olmayan yumuşak bir diş fırçası ve bezelye büyüklüğünde diş macuvu ile başlayın. Çocuğun yaşına uygun bir diş macunu seçin. Çocuk diş macununu yutmayacak bilince gelene kadar florid içeren macunları kullanmayın!

Dişleri fırçalarken yuvarlak şekilde fırçalamayı kavratın. Dış yüzeyini iç yüzeyini ve dişin ısırma yüzeyini fırçalamayı öğretin.  Çocukların dişlerinin arasında büyüklere göre daha geniş bir aralık olduğundan diş ipi kullanmak daha kolay olup diş çürümesini engellemek açısında diş ipi kullanmak son derece önemlidir.

– Diş fırçalamayı eglenceli hale getirmek için şunları deneyebilirsiniz :

– Dişlerinizi sırayla fırçalayın ve bu işlemi beraber yapın.

– Animasyon karakterli caillou, pepe gibi diş fırçalarını deneyin.

– Çocuğunuzun diş fırçalarken ağzını açması açısından aaaaa veya eeee gibi sesler çıkarabilirsiniz. Bu ufak tefek şeyler diş fırçalayı eziyet halinden çıkarıp eğlenceli bir hal almasını sağlayabilir.

 

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir