SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Çocuklar için Suyun Önemi

Çocuklar için Suyun Önemi

Yaz aylarının ortalarına gelinmesiyle beraber sıcak ve uzun günler dahada yaklaşıyor. Buna bağlı olarak bunalımlar ve depresyonlar ortaya çıkıyor. Çocuklar için ise yaz demek bol bol havuz bahçe deniz ve kum anlamına geliyor. Malum çocuklar oldukça hareketli.

Yörsan firmasının gıda mühendislerinden Nilüfer Hakarayan yaz aylarında artan hava sıcaklığı sebebiyle çocuklarda sıvı tüketmenin daha da önemli hale geldiğini vurgulayarak çocuklar hareketli varlıklar olduğundan gün içinde hoplayıp zıplayarak ter içinde kalmakta ve bu durumda da terleyip sıvı atmaktadırlar dedi.

Susuzluğun çocukları huzursuz ve bitkin yaptığını belirten Hakarayan yetersiz su tüketilmesi durumunda çocuklarda ishal ve enfeksiyonu hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini vurguladı. Vücuttaki su kaybı %15 e ulaştığında halsizlik baş dönmesi kusma gibi önemli problemlerin ortaya çıktığı görünmektedir.

Sadece bunlarla kalmayıp yetersiz su tüketimi çocukların zihinsel performansını da düşürmektedir. Yetersiz su tüketen çocuklarda konsantrasyon bozukluğu da ortaya çıkmaktadır.

Su tüketimi her çocuğun yaşına cinsiyetine ve kilosuna göre değiştiği için 4 ile 8 yaş arası günde 1-4 Lt arası tüketmekte yarar vardır. 9-13 yaş aralığında ise 1-2 litre alınması yeterlidir. Yani bu demek oluyor ki çocuklarımızı günde en az 1 lt su içirmeliyiz.

 

Kaynak: Milliyet

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir