Çocuk Sağlığı Bilinmesi Gerekenler

ÇOCUĞUNUZUN SAĞLIKLI BÜYÜMESİ İÇİN 

          Çocuk sağlığı, çocukların büyümesi, gelişmesi ve yetiş olmanın tüm fonksiyonlarını kazandırmayı hedefleyen bir bilim dalı. Çocukluk çağı oldukça önemlidir, sağlık sorunları yetişkinlerden farklıdır, hastalığa ve strese verdikleri yanıt yaşa göre değişmektedir. Çocuk sağlığında, büyüme ve gelişme süreci duraklama ya da gerileme olduğunda erken yaşlarda düzeltilebilirse başarılı olur. Çocukların beyin gelişimleri ilk yıllarda bir hayli hızlı olduğundan dolayı zekâ ve ruh sağlığı açısından yaşamın ilk yılları büyük önem taşımaktadır. Kişilik gelişmesi de çocukluk yıllarında başlar. Çocukluk çağında iyi bir eğitim ileride sağlıklı yetişkinlerden oluşan bir toplumun temelini atmaktadır.

ÇOCUK SAĞLIĞI İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER

        Çocuk sağlığı açısından geceleri altını ıslatan çocuklarda kişilik gelişimi olumsuz etkilenmektedir. Uykuda işeme durumu iki, üç yaşlarına kadar normal, ondan sonra devam etmesi durumunda tedavi edilmesi gerekmektedir. Çocuğun bu durumu bilinmeli ki psikolojik değil fizyolojik bir rahatsızlıktır ve ilaç tedavisi ile kolaylıkla atlatılabilir. Çocuk sağlığında diğer önemli bir konu da anne ve babanın yaratacağı huzurlu ortamın çocuğun gelişiminde beslenme kadar önemli bir yer tutmasıdır. Özellikle depresyon anne ve babadan çocuğa geçebilmekte ve çocuğun gelişimini oldukça kötü etkileyebilmektedir.

        Çocuk sağlığını etkileyen en önemli faktörlerden biri de, sigara içilen evlerdeki çocukların oldukça sık hastalanmaları. Evde içilen sigaranın büyümekte ve gelişmekte olan çocuğun akciğerlerinde yetişkinlere oranla çok daha büyük zararlara yol açıyor. Özellikle kış ve ilkbahar mevsimleri çocuk sağlığını olumsuz yönde etkiler ve bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkması ve yayılması bakımından çok dikkatli olunmasını gerektirir. Okul dönemi, kapalı ortamlarda bulunma, ani hava değişimleri oldukça sık hastalanma sebeplerindendir. Kışın çocuklarda nezle, grip, bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı, bronşit, zatürre, kızıl, suçiçeği ve kızamık gibi rahatsızlıklar oldukça sık görülür. Çocukları hastalıklara karşı koruyabilmek için, özellikle kreş ve okula başlamadan önce, tüm aşılarını tamamlamak gerekmektedir. Uzmanların dikkat çektiği bir başka konu ise, anne ve babanın koruyuculuğunda pişman olmayı bilmeyen, en önemlisi de hata yapan fakat yaptığı hatanın farkına varamayan çocukların yine en çok ailelerine zararlarının dokunmasıdır. Çocuğun sağlığında ve gelişiminde anne ve babanın takınacağı tutum oldukça önemlidir. Tutarsız davranışlar çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Yapılan her hata karşısında anne ve babanın sergileyeceği tutum aynı olması gerekmekte ve tutarlı olunmalıdır. Aksi durumda çocuk neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğrenememektedir. Kayıtsız şartsız benim çocuğum haklı diye düşünmek kesinlikle çocuk açısından yanlış bir tutum olacaktır. Bu durum çocuğun geleceğinde, karşısına çıkabilecek olumsuz olaylarda hatayı kendisinde aramasına engel olacaktır.

Aynı zamanda bu durum kişilik bozukluğu da yaratabilmektedir. Bundan dolayıdır ki çocuklara hata yaptığında özer dilemeyi kesinlikle öğretmek gerekiyor. Çocuklar için tek tip beslenmeden kaçınılmalı çeşitli gıdalar tüketilmelidir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir