Çocuk Hastalıklarında Korunma

ÇOCUKLARINIZI HASTALIKLARA KARŞI KORUYUN

        Okul çağı, çocukların beslenme alışkanlıklarının geliştiği, ev dışında arkadaşları ile yemek yemeye başladıkları, fiziksel, zihinsel, sosyal büyümenin ve gelişmenin hızlandığı, sağlıklı birer yetişkin olabilmenin temellerinin atıldığı bir dönemdir. Büyüme ve gelişmenin hızlandığı, öğrenme ve kavrama işlemlerinin önemli olduğu, okul çağında beslenme oldukça önemlidir. Çocuk sağlığı için, yetersiz ve dengesiz beslenen öğrenciler, öğrenmede güçlük ve davranış bozuklukları, okulda devamsız sürelerinde uzamalar ve okul başarıları oldukça düşüktür. Çoğu zaman hareketsiz ve spordan uzak bir yaşam tarzı da şişmanlık problemini oluşturmakta ve buna bağlı olarak yapılan hatalı diyetler, kazanılan yanlış beslenme alışkanlıkları, halen büyüme çağında olan çocuk sağlığını oldukça tehdit etmektedir.

ÇOCUK HASTALIKLARI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

        Çocukluk döneminin ağır ve ciddi hastalıklarından biri olan difteri, boğmaca ve tetanoz hastalıkları günümüzde ender olarak görülse de hastalığın ciddiyeti, olumsuz sonuçları ve ölümlere yol aşması bu hastalıklara karşı aşıların yapılmasının önemini artırmaktadır. Difteri, salya ve tükürükle temas edilmesi veya bu mikropla kirlenmiş maddelerin ağıza götürülmesi ve solunum yolu ile bulaşmaktadır. Boğmaca ise, tüm yaşlarda hatta yetişkinlerde bile ortaya çıkabilen, nefes almayı engelleyecek şekilde öksürük nöbetlerine neden olan bir hastalıktır. Bir yaş altında ki çocuklarda daha sık görülmekte ve zatürreye, beyin ve göz içi kanamalarına ve ölümlere neden olabilen bir hastalıktır. Çocuk felci çevre koşullarının kötü olduğu yerlerde suların, besinlerin mikroplu dışkı ile kirlenmesi ve kalabalık ortamlarda havaya yayılan mikropların solunumu ile bulaşır.            

        Felçler genelde çocuğun kendini ayağa kaldırmasında ve yürümesinde güçlük çekmesi ile kendisini gösterir. Kızamıkçık, hafif geçirilen belirtileri virüsün alınmasından iki, üç hafta sonra ortaya çıkan bir hastalıktır. İlk günlerde hafif boğaz ağrısı, kulak arkasında ve bezelerde hafif şişme, yüzden başlayarak vücuda yayılan pembe renkli döküntüler oluşur. Çocuğunuzun bol sıvı almasını sağlamalı ve hamilelerden uzak tutmalısınız. Genellikle on gün süren bu hastalıkta şikâyetlere yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Kızamık, döküntü, ateş ve öksürüğe neden olabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Çocuk virüsü aldıktan iki hafta sonra ortaya çıkan bu hastalıkta, burun akıntısı, kuru öksürük, gözlerde kızarıklık ve sulanma, yükselen ateş en belirgin belirtilerdir. Hastalığın süresi on gündür. Suçiçeği, kaşıntılı deri döküntüleriyle ortaya çıkan, çok bulaşıcı bir hastalıktır. Yetişkinlerde zona denen hastalığı yapması sebebi ile çocukları yaşlılardan uzak tutmalısınız. Çocuğunuza bol sıvı vermeli, çocuğunuzun tırnaklarını keserek temiz tutmalı, kaşıntıyı azalmak için ılık bir suda bir avuç yemek sodasını eriterek çocuğunuza banyo yaptırabilirsiniz.

      Üst solunum yolu enfeksiyonu, burun tıkanıklığı, veya burun akıntısı, genellikle ateş, boğaz ağrısı, öksürük belirtileri veren hastalıkta ateş genel olarak üç gün sürer, öksürük iki, üç hafta devam edebilir. Belirtileri görüldüğünde mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir