SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Civan Perçeminin faydaları ve zararları nelerdir ?

Civan Perçeminin faydaları ve zararları nelerdir ?

Civan Perçeminin faydaları ve zararları nelerdir ?

Civanperçemi, kuru çayır ve yol kenarlarında bulunur. Mavimtırak renkli, uçucu bir yağ taşır. Güneşli havalarda çevresine aromalı koku yayar.Aslında çiçeklerini güneşin en etkili olduğu saatlerde toplamak gerekir, çünkü o sıralarda eterli yağları ve şifalı gücü doruk noktasında olur. İçinde ”Achillein” denilen acı bir madde bulunur. Etkili ve zararsız bir ilaçtır. Cineol doğal bir mikrop öldürücüdür. Ender olmakla birlikte bitkiyle temas eden kişilerde deri alerjileri görülebilir. Bunun dışında hiç bir yan etkisine rastlanmamıştır.

Genel yorgunluk atıcı, sırt ağrıları ve soğuk algınlığını gidericidir. Kan dolaşımını düzenler. Ergenlik döneminin atlatılmasına yardımcı olur. Sakinleştirici ve âdet düzenleyicidir. Kol ve bacaklardaki sinir iltihaplanmalarında kullanılır. Hazımsızlık gidericidir. İştah açıcı, idrar söktürücü, kan dolaşımını düzenleyici, bağırsak kurdu düşürücü, yara iyileştirici idrar yolu spazmlarını geçirici özelliği vardır. Menopozun etkilerini azaltır. Bağırsak kurdu düşürücüdür ve  vücutta biriken gazları giderir. Kanamayı durdurur. Kan dolaşımını artırır.

Civan perçeminin faydaları arasında vücuda zindelik verir. Çıbanlar, yaralar ve yüzeysel kan oturmalarında yapılacak kompresler iyi sonuçlar verir. Düzenli olarak civanperçemi çayı içilirse, migren krizini iyileştirebilir. Her şifa verici bitkide olduğu gibi, bu bitki için de doğru kullanımı ve dozu bilmek gerekir. Civanperçeminin faydalı bir biçimde kullanılması için önerilen kullanım şekli şöyledir:

• Civanperçemi çayı için, bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış bitkiyi bir bardak kaynar suya atıp 8-10 dakika bekletilir. Soğutmadan tatlandırılmadan içilir. Gün boyu yemeklerden önce bir bardak içilebilir. 20-50 gün içilir bir müddet ara verilir. Sonra yine devam edilir.

• Soğuk algınlığı ve grip için, 20 gr civanperçemi bir suda 20 dakika kaynatılır. Yemeklerden sonra birer kahve fincanı içilir.

• Ağrı kesici, spazm çözücü, hanımların basit bel ve kasık ağrılarında kullanmak üzere, bir kaynar suya 50 gr civanperçemi atılır. 6-7 dakika kaynatılır. Bu sıvıdan günde iki bardak 20-50 gün içilir ve üç hafta ara verilerek gerekirse yeniden devam edilebilir.

• Kurutulmuş civan perçeminden bir litre kaynar suya 20 gr konup 15 dakika demlendirilir. Süzülür. Günde üç bardak yemek arası saatlerde içilirse mesane ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir.

• Saç dökülmesi için dört bardak suya konan bir avuç civanperçemi 10 dakika kaynatılıp süzülür ve saç diplerine masajla sürülür.

• Taze bitkiden sıkılarak elde edilen özsu hemoroid ve bacak yaralarına sürülür.

• Egzama için bir avuç bitki dört bardak suda kaynatılır. Hastalıklı yerler yıkanır.

• Oturma banyo katkısı: 100 gr civanperçemi sap ve çiçekler dahil, soğuk suda bir gece bekletilir. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır ve banyo suyuna eklenir. Banyo süresi 20 dakikadır. Kalp bölgesi suyun dışında kalmalıdır. Banyodan sonra bir saat yatakta dinlenilir. Yumurtalık iltihaplarında, akıntılarda, Menopoz döneminde iyi gelir.

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir