Çırak ve Mesleki Eğitim Görenlerin Sigortalılığı

5510 sayılı Kanun içerisinde bulunan ve kabul edilen Mesleki Eğitim Kanun doğrultusunda çıraklık eğitimi alan ve bu okullarda eğitim gören kişiler, sağlık güvencesi olmasa dahi; çırak eğitim sürecinde geçirdiği bir iş kazası ve yahut gördüğü eğitim ile alakalı başına bir sağlık problemi gelmesinde kişiler sosyal sigortalı olarak görünmektedir. Bu doğrultuda tedavi gören kişiler sigortalı görünmesinden dolayı, hizmet akdine de sahip görünürler.

6111 sayılı Kanun ile de çıraklık ve işletme okullarında eğitim alan kişilerin, Yükseköğretim Kanunu ile birleştirilmesi ile aylık olarak yatırılacak prim miktarı, kişilerin eğitim aldığı sürece kazandığı kazançtan daha az olmaktadır. Yine bu kanun doğrultusunda eğitim gören kişinin sigortası ile sağlık muayenesi olan kişilerde, bu süre zarfında sigortalı olarak sayılmaktadır. Geçmiş dönemde zorunlu staj yapan kişiler için bir yaptırım olmadığından dolayı, kabul edilen 5510 kanun ile zorunlu staj yapan kişilerde, staj süresinde bir süre sigortalı sayılabilmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

3 yorum

  1. benim sorum şu şekilde bu sene staj yapıcam ama devletin verdiği dönemi geçtim. Bana sundugu dönem sayısı 12 ben 14. dönemdeyim bu yüzden devlet sigortamı ödemiyor. Bende çalışıcağım yerden stajer sigortası yaptırmayı düşünüyorum buyüzden ödenicek tutarı öğrenmek istiyorum.

  2. Benim sorum Yeşil pasaporta sahip çırak ya da stajer sigortası olan kişiler için olacak. Yeşil pasaport kullanımının devam edebilmesi için gerekli şartlar içerisinde “SGK, Bağkur, Emekli Sandığı’nda ödeme kayıtlarının olmaması ve gelir getiren bir işte çalışmıyor olması” hükmü vardır. Stajer sigortası olan bir kişinin ödeme kaydı yapılmış oluyor mu? Ve stajerlik gelir getiren bir iş olarak sayılmakta mı?

  3. 6111 sayılı kanunu birazdaha geniş açıklayabilirmisiniz. ben resmi bir kurumda 6 yıldır çırak olarak çalışıyorum ve emekliliğime yansıyacak pirimim yok sadece sağlık sıgortam var.işten çıkarılırsam emekliliğime yansıyacak sigorta pirimini yatıttırmaya hak kazanırmıyım.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir