Cildinizi sıcak suyla yıkamayın çünkü…

Uzman estetisyen Müzeyyen Soyupak, kış aylarında sıcak suyun cilt kuruluğunu artıran en önemli faktörlerden biri olduğunu söyledi. Soyupak, “Kış aylarında cildimizde en çok görülen değişim cilt kuruluğudur. Sıcak suyla sık banyo yapma ve uzun süreli su teması cildimizi kurutur. Bu nedenle çok sıcak sudan uzak durmak gerekiyor” dedi.

Edirne’de özel bir hastanede uzman estetisyen olarak görev yapan Müzeyyen Soyupak, mevsim geçişlerinde ciltte değişimler görüldüğünü ve koruyucu kreminin sadece yaz aylarında kullanılan bir ürün olmadığını söyledi. Kadınların yoğun tempoda hayatını sürdürdüğü için cilt bakımına yeterince zaman ayıramadıklarını kaydeden Soyupak, şunları söyledi:

“Hayatı yoğun bir tempo içinde geçen bir kadının cilt bakımı ve makyaj için ayırabildiği zaman çok kısıtlı oluyor. Mevsim geçişlerinde cildinizde değişimler görüyor olabilirsiniz. Bu değişimlere kendinizi teslim etmemek ve cilt kuruluğunu önlemek için harekete geçmek gerekiyor. Kış ayı cildinizin değişim ayıdır. Bu değişime yönelik öncelikle mutlaka cilt muayenesi yapılmalı ve uygun cilt bakımı planlanmalıdır. Cilt tipine uygun olan nemlendiriciler seçilmeli ve bu ürünlerin doğru ürünler olmasına dikkat edilmelidir. Soğuk kış günlerinde bile güneş cildimize zarar verebiliyor. Güneşin en büyük zararı ise cildi kurutmak. İşte bu nedenle koruyucu kreminin sadece yaz aylarında kullanılan bir ürün olduğunu düşünmeyin ve kış mevsimine uygun bir koruyucuyu mutlaka çantanızda bulundurmaya özen gösterin.”

Kış aylarında en çok görülen değişimin cilt kuruluğu olduğunu belirten uzman estetisyen Müzeyyen Soyupak:

“Cilt kuruluğunu önlemek için, vücudunuza kurutmayan sabunlar kullanarak her banyo sonrası cildinize nemlendiriciler uygulamanız gerekiyor. Çok sıcak su cilt kuruluğunu artıran en önemli faktörlerden biri olduğundan dolayı sıcak sudan uzak durmanız gerekiyor. Sıcak suyla sık banyo yapma ve uzun süreli su teması cildimizi kurutur. Kış mevsiminde nem kaybı ve soğuklar dolayısıyla terlemedeki azalma cilt bakımını artıran nedenler arasında yer alıyor. Bu tip sıkıntılarla karşılaşanların en yakın zamanda bir uzmana danışmasını tavsiye ederim” dedi.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir