Çil Tedavisi

Çil Maskesi

Çiller açık tenli, sarı ve kızıl saçlı, açık renk gözlü kişilerde sıklıkla görülen irili ufaklı kahverengi tonlarda ten üzerinde bulunan lekelerdir. Genellikle çocukluk ve ergenlik dönemlerinde güneşin etkisiyle ortaya çıkan çiller ortaya yaş ve orta yaşın üzerine gelindiği dönemlerde kendiliğinden kaybolabilirler. Daha genç yaşta da çillerin yok olduğu görülmüştür.Bazı kişiler az sayıda çillerini şirin ve çocuksu bulurken bazı kişiler de çillerini sorun haline getirebilir ve çillerinin kaybolması için yoğun bir araştırma içine girebilirler.

Çil Nasıl Geçer

Yüzyıllardır özellikle de kadınlar çillerin yok olması adına birçok bitkisel formül keşfetmişler ve uygulamışlardır. Eski Mısır Kraliçesi Kleopatra belki de o meşhur süt banyosunu Afrika’nın kavurucu güneşinin oluşturduğu lekelerden kurtulmak için yapıyordu. Tabi ki yoğurt ve süt cilt için faydalı besinlerdir. Yiyerek cildinize fayda sağlayabileceğiniz gibi yüzünüze yoğurt ve süt maskeleri yaparak da çillerinizin yok olmasını sağlayabileceğiniz bu konunun uzmanları tarafından sıklıkla dile getirilir.

Çil Nedir

Cildimiz tarafından üretilen melanin pigmenti biriktiğinde çiller oluşur. Güneşe ışınları sayesinde deri vücudu zararlı ışınlardan koruyabilmek için daha fazla melanin pigmenti oluşturduğundan çiller ortaya çıkabilir. Bu da demek oluyor ki yaz günlerinde güneş ışınlarından mümkün olduğunda korunulmalıdır. Güneş ışınlarının en yoğun olduğu öğle saatlerinde dışarıda bulunulmamalı, eğer mecbur kalınırsa güneş ışınlarından koruyan kremler tercih edilmeli sürülerek dışarı çıkılmalıdır. Tatillerde de bronzlaşmak adına saatlerce güneşin altında yatılmamalıdır. Yazın güneşli alanlarda şapka takmak en azından yüzünüzün çillenmesini birazda olsa engelleyecektir.

Çil Tedavi Yöntemleri

Çiller yoğun olarak yüz, el, sırt, omuz ve göğüs bölgelerinde görülür. Yazın güneşe en çok maruz kalan bölgeler bu bölgelerdir. Sadece yağmur yağdığında kış ve bahar aylarında kullandığımız şemsiye asıl olarak güneşten korunmak için üretilmiş bir gereçtir. Şems ‘in anlamı güneş demektir. Plajlarda da kullanılan şemsiyeler sizin için koruyucu rol oynar.Çilleriniz bir sorun haline geldiyse öncelikle bir cilt doktoruna görünmeli onun verdiği tedavi yöntemlerini düzenli bir şekilde uygulamalısınız. Yine doktorunuza danışarak çilleri lazerle yok etme tedavisine de başvurabilirsiniz. Çiller normal, karma, yağlı ve kuru olmak üzere her cilt tipinde görülebilir.

Çil Belirtileri

Cildinize uygulayacağınız profesyonel olarak onaylanmış peeling ürünlerini de deneyebilirsiniz.  Özellikle meyve maskelerinin düzenli kullanılması da çillerin yok olmasında büyük bir etkendir. Meyvelerin içinde ki asitlerin çil tedavisinde faydalı olduğu söylenir. Tabi ki dozunda kullanılmalıdır. Bolca C vitamini barındıran sebze ve meyveler tüketmek de cildinizin sağlığına sağlık katacaktır.Halk arasında bitkilerle tedavi yöntemleri yaygın olarak da kullanılmaktadır. Cildimiz en faydalı besin kaynağı sudur. Bol bol su içmek ve faydalı organik besinler tüketmek cildimizi içeriden besleyerek sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlar. Yüzümüzü bol bol suyla yıkamaz ve orijinal gül suyu ile temizlemekte çillerle savaşmak için önemlidir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir