Çift Görme (şaşılık) Nedenleri ve Tedavisi

Bir gözün diğerine göre sapma göstermesine çift görme (şaşılık) denir. Kişi tek bir nesneyi çift olarak algılar. Gözler, beyin merkezi tarafından idare edilir. Her iki göz açıkken gözlerin aynı anda odaklanması ve beyinden alınan uyarıların birbirinden farklı olmasıdır. Gözlerin aynı yönde çalışmasını bozan durumlarda ortaya çıkar.

Beyinden gözlere gelen uyarıların bozukluğu göz hareketlerini, kaslarını ve sinirleri olumsuz etkiler. Göz ekseninde meydana gelen kaymalar olduğu zaman görüntülerin beyindeki kaydı üstüste ol­maz ve çift görme olur.

Çift Görme Nedenleri

 

Göz kaslarını ilgilendiren bir hastalık olan şaşılık nedenleri arasında;

 

Tiroid göz hastalığı, yaralanma, miyastenia gravis, Miyopati (kas hastalıkları),
Damar tıkanıklığı, kontrol merkezlerinde meydana gelen kanser, beyin sapında bulunan çekirdekler, Multipl Skleroz,
Beyin damarların meydana gelen balonlaşmalar, beyin tümörü, göz sinirlerine baskı yapma,
Göz kası hareketi 3,4 ve 6. sinirler ile olmaktadır. Bu sinirleri etkileyen şeker hastalığı ve ateroskleroz gibi hastalıklar nedenleri arasında yer alır.

 

Çift Görme Tedavisi

Bilgisayarlı to­mografi veya manye­tik rezonans inceleme ile nedenler araştırılır ve nedene bağlı olarak tedavi uygulanmaktadır. Bazı hastalarda şaşılığın nedeni anlaşılamayabilir. Damar tıkanıklığına bağlı şaşılıklar 6 hafta veya 3 ay içerisinde iyileşebilmektedir. Bu süre içinde hastalara tek gözünü kapatması önerilir.

Göz hareketinin kalıcı bozukluğuna prizmalı gözlükler, Botoks ilaç enjeksiyonu ve şaşılık ameliyatı ile tedavi uygulanır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir