SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Ceviz yaprağının faydaları nelerdir?

Ceviz yaprağının faydaları nelerdir?

Ceviz yaprağının faydaları nelerdir?

Ceviz ağacı, kuzeydoğu ve doğu Anadolu’da yabani olarak yetiştiği gibi, bahçelerde de yetiştirilmektedir. Yaprakları tanen, eterli uçucu yağ, juglan (mantar hastalıklarına karşı etkili), C vitamini ve flavonlar (antioksidan) içermektedir.

Ceviz yaprağının kan durdurucu-sıkıştırıcı (astringent) ve bağırsak kurtlarını veya solucanlarını düşürücü (antihelmintik) etkisi vardır. Yaprak çayı, sindirim bozukluklarında, kabızlıkta, iştahsızlıklarda ve kan temizliğinde etkilidir. İştah açıcı, kan şekerini düşürücü ve kuvvet verici etkileri vardır. Deri hastalıklarında antiseptik olarak haricen kullanılır.

Ceviz yaprağı kaynatılarak, tüm sıraca (scrofula), frengi (sifilis), egzama (mayasıl), uçuk ve raşitizm gibi hastalıklarda ve ayrıca kemik çürümesinde, kemik deformasyonunda ve ayrıca, iltihaplı el ve ayak tırnaklarında harici olarak kullanılabilen bir bitkidir. Favus ve uyuz hastalıklarında, hasta bölgeler, taze ceviz yaprağının kaynama suyu ile yıkandığında, kısa sürede düzelme görülecektir. Bu suyla yapılan banyo ve yıkamalar, ergenlik sivilcesine, iltihaplı egzamalara, ayak terine ve kadınların akıntılarına iyi gelir. Ağız boşluğu ve diş eti iltihabı, boğaz ve gırtlak hastalıklarında gargara yapılmalıdır.

Kaynatılmış ceviz yaprağının suyunu banyo suyuna eklendiğinde, cildin donuk kabarcıkları iyileşir. Yine ceviz yaprağının suyu, hızlı saç dökülmelerinde kafa derisine ovularak sürülürse etkili bir tedavi olur. Bu sıvı ayrıca, kafa bitine karşı da çok etkilidir.

Haziran ortasında toplanan cevizlerden, mide, karaciğer ve kanı temizleyen, mide yorgunluğunu ve bağırsak çürüklüğünü gideren çok etkili bir ceviz tentürü elde edilir. Bu tentür, ayrıca kan koyuluğuna karşı da çok yararlıdır.

İçerdiği tanen maddesi, duyarlı kişilerde bazen mide bulantısı veya kusmaya yol açabilir. Bunun dışında, ceviz yaprağının bilinen bir yan etkisi yoktur. Faydalı bir biçimde kullanılması için önerilen kullanım şekli şöyledir:

Çay hazırlamak: Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 4-5 dakika demlendirilir ve süzülür. Günde 2-3 bardak içilir.

Banyo ve Yıkama Katkısı: İki avuç ince kıyılmış yaprak, akşamdan 2-3litre suya eklenir. Sabahleyin hafif ateşte 4-5 dakika kaynadıktan sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Gerektiğinde, bitki miktarı bir misli arttırılabilir.

Tentür Hazırlamak: Haziran ortasında, 20 kadar olmamış ceviz, dörde bölünerek bir cam kavanoza koyulur ve üstüne 1litre kanyak eklenir. Kanyak, cevizlerin üstüne çıkmalıdır. Ağzı iyice kapanan kavanoz 14 gün boyunca güneşte veya sıcak bir ortamda, arada bir çalkalanarak bekletilir. Sonra süzülerek koyu renkli şişelere doldurulur. Gereğine göre, 15-20 damla alınır.

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir