Cenaze Ödeneği

Cenaze ödeneği, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu veya sürekli iş göremezlik geliri, malûllük, vazife malûllüğü veya yaşlılık aylığı almakta iken veya kendisi için en az 360 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş olup da ölen sigortalının hak sahiplerine Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden cenaze ödeneği ödenir. Cenaze ödeneği, sırasıyla sigortalının eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana babasına, o da yoksa kardeşlerine verilir.

Cenaze ödeneğinin üçüncü fıkrada sayılanlara ödenememesi ve sigortalının cenazesinin gerçek veya tüzel kişiler tarafından kaldırılması durumunda, üçüncü fıkrada belirtilen tutarı geçmemek üzere belgelere dayanan masraflar, masrafı yapan gerçek veya tüzel kişilere ödenir.

4 üncü maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı sayılanlardan ölenlerin hak sahiplerine kendi kurumları tarafından ilgili mevzuat gereği ölüm yardımı hariç cenaze gideri, cenaze nakil gideri ödeneği veya bu mahiyette bir ödemenin yapılması halinde, Kurum tarafından cenaze  ödeneği ödenmez.
Cenaze ödeneğinin tutarı her yıl için SGK Yönetim Kurulunca belirlenerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından onaylanmaktadır.

Müracaat
Bu ödeneğin alınması için hak sahiplerince ölüm tarihini belirten bir dilekçe ile sosyal güvenlik il/merkezine başvurulması gerekir. Ölüm tarihi nüfusa işlenmemişse ilgili makamlarca düzenlenen ölüm belgesinin Kuruma verilmesi gerekmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

1 yorum

  1. merhaba boyle bır sayfa olsugu ıcın cok tsk ederım babam vefat ettdı ışçi emeklısı ve uvey annem var bende dul oldugum ıcın banada onada baglandı benden fazla alıyor acaba merak ettgım su yenı bır kanuna gore evlat daha fazla eş daha az alıyormus maaşı gercekten oylemı ve babam vefat edınce ben babamın ölum parasını alabılıyormuyum yoksa üvey annemınmı hakkkı cok cok tsk ederım bunları merak edıyordum bılgılendırısenız cok memnun olurum saygılarımla nıhal kargı iyi calışmalar not ölum parası alabılırsem nereye başvurmam gerekır ve ne gıbı haklardan yararlanabılırım

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir