Canını seven okusun!


Özel bir hastanede Kardiyoloji Bölüm Başkanı olan Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur, kalp hastalarının soğuk havada mecbur kalmadıkça ve korunmadan kesinlikle dışarı çıkmamaları uyarısında bulundu, “Kalp rahatsızlığı olanlar soğuk havaya karşı, özellikle de tok karınla yürümemeleri gerekir. Aşırı rüzgar kalp krizine yol açar” dedi.

Tüm Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk ve yağışlı havalar kalp hastalarını tehdit ediyor. Prof. Dr. Batur, kalp hastalarının soğuk havalarda ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekti. Prof. Dr. Batur, kalp rahatsızlığı olanlara şu uyarılarda bulundu:

“Soğuk havalarda kalp hastalarının başka ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmasının birkaç nedeni var. Kışın yaygın olarak görülen nezle, grip, zatürree gibi hastalıkların kalp hastalarında daha ağır seyretmesi nedenlerin başında geliyor. Bunun yanı sıra, direkt olarak soğuk havanın kalp hastalarına olan olumsuz etkileri de var. Özellikle soğuk havalarda vücut ısısını düzenlemek için kalp daha ağır bir yük altına girer. Bazen soğukla birlikte kalp damarlarında spazm (büzüşme) ve ardından kalp krizi gelebilir. Yapılan bilimsel çalışmalarla hava ısısındaki her 1 derece düşüşün toplumda kalp krizi görülme riskini yüzde 2 oranında artırdığı saptanmış. Bundan dolayı kalp hastalarının özellikle soğuk havalarda sıkı giyinmeleri ve soğuktan korunmaları gerekmektedir.”

Soğuk havanın direkt olarak tansiyonu artırıcı etkisi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Batur, kalp rahatsızlığı olan kişilerin soğuk havaya karşı, özellikle de tok karınla yürümemeleri önerisinde bulundu. Aksi halde rüzgara karşı yüründüğünde, kalp damar hastalarında ‘angina pektoris’ denilen göğüs ağrılarının görülebileceğine, hatta aşırı rüzgarın kalp krizine yol açabileceğine dikkat çekti. Batur, kışın ısınma amacıyla kullanılan yakıt dumanının, kalp ve akciğer hastalarını olumsuz etkileyeceğini de söyledi. Ağır kalp hastalarının havanın kirli olduğu günlerde sokağa çıkmamaları gerektiğini de belirtti.

“Her yıl binlerce insan soğuk havalarda gribe yakalanır” diyen Prof. Dr. Batur, grip nedeniyle ülkemizde her yıl 9 bin insanın öldüğü ve yine 50 bin kişinin hastaneye yatırılarak tedavi edildiğinin tahmin edildiğini ifade etti. Prof. Dr. Batur, “Aslında grip nedeniyle olan ölümlerin çoğu, akciğer ve kalp hastalığının gribe bağlı komplikasyon tabir ettiğimiz ikincil etkileri sonucu olur. Örneğin kalp yetmezliği nedeniyle tedavi altında olan ve bünyesi zayıflamış olan hasta, soğuk havanın tetiklediği bir enfeksiyon sonucunda normal insanların daha rahat iyileştiği durumda ölümcül tehlikelerle karşı karşıya kalabilir” dedi.

Prof. Dr. Batur, kalp hastalarının grip ilacı kullanırken de dikkatli olması gerektiğini söyledi. Prof. Batur, şöyle devam etti:
“Burun tıkanıklığı, burun akması için kış aylarında sıklıkla reçete edilen ilaçlardan bazıları yüksek tansiyona, ritim problemlerine ve hatta kalp krizine yol açabilecek şekilde tehlike yaratabilir. Bu yüzden yüksek tansiyon, çarpıntı, ritim sorunu, kalp damar hastalığı ve kalp yetmezliği olan hastalarımıza tedaviden ziyade geçici rahatlama amacıyla verilen bu tip ilaçları kesinlikle tavsiye etmiyorum.”

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir