SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Çalışmayanlar İçin İsteğe Bağlı Sigortalılık

Çalışmayanlar İçin İsteğe Bağlı Sigortalılık

Yaşadığımız ülkede her bireyin bir çok yasal ve kanunen hakları vardır.Bu haklardan en önemlisi kuşkusuz Sosyal Sigorta yani sosyal güvence hakkıdır.Bireylerin gelecek için yaşlılık dönemlerinden veya çalıştığı süreç içerisinden sosyal bir güvencesinin olması gereklidir.

Ülkemizde her bireyin çalıştığı yerde yasalar gereği yapılan anlaşmalar sonucu çalışanın sigortası (sosyal güvencesi) ödenmesi gereklidir.Bu yapılan sigortalık sonucu ile kişi çalışma hayatı süresince bir çok hak ve güvenceden yararlanmış olacaktır.Bir diğer durum ise birey belli bir çalışma döneminden sonra çalışamayacak duruma geldiği zaman, yaşlılık hayatında sosyal güvencesi ile hayatını devem ettirebilmeli buda sigortanın tanımış olduğu haklardan biri olarak gösterilebilmektedir.

Hayatının belirli dönemlerini çalışarak geçirenleri 30 günden az çalışanlar veya ara ara çalışanlarda artık “isteğe bağlı sigorta primi ödemesi” ile hayatlarını güvence altına alınması için yasalarda bazı değişikliklere gidilerek çalışmayanlar içinde bu söz konusu olmuştur.

İsteğe bağlı sigorta primi ödeme yapanların kazandıkları tutarın aylık esas kazancı baz alınarak %32 oranında bir kesinti söz konusu olmaktadır. Bu %32’lik ödemenin %20’si yaşlılık, malulen emeklilik ve ölüm sigortaları primini kapsamakta ve kalan %12’si ise sağlık sigortasından faydalanmak için ödenen kısımları kapsamaktadır.30 günden az çalışanların prim ödeme sistemler ise çalıştıkları gün ve saat baz alınarak hesaplanmaktadır.

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir