Çalışmadığına Dair Bildirim Girişi

Çalışmadığına Dair Bildirim Girişi Süresi

Çalışılmadığına dair bildirim girişi ile ilgili olarak birçok sigortalı çalışanın çalıştıkları işyerinde özellikle raporlu istirahat durumunda birçok bildirgenin yapılması oldukça önemlidir. Özellikle çalışan personelin çalıştığı firma tarafından artık örneğin 1 ağustosta raporu başlıyor ise 11 ağustos işe başlama tarihi olarak kabul edilecek olup diğer yarısı yani 20 günlük raporlu olan kişinin 20 gününün yarısından sonra tekrar çalışılmadığına dair giriş yapılması gerekecektir. Dolayısı ile çalışılmadığına dair bildirim girişi firma tarafından sgk ya bildirilmesi gereken bir süreç haline gelecektir.

Çalışmadığına Dair Bildirim Girişi Nasıl Yapılır

Sizde eğer çalışan bir kişi iseniz ve raporlu olduğunuz zamanlarda çalıştığınız firmanın raporlu olduğunuz gün sayınız kaç ise örneğin 10 gün raporunuz var ve raporunuzun süresi 1 mayısta başlıyor ise 6 haziran sizin işe başlama gününüz olarak kabul edilecek diğer rapor gününüzün yarısına dair bildirim girişi yapılacaktır bu durum artık tüm çalışanlar için uygulanacak bir süreç olup haksız rapor durumlarında da kullanılması gereken bir durum olacaktır.

Kişilerin rahatsızlık dışında rapor almaları durumunda sgk kendine düşen görevi yapacak ve kişilerin bildirim girişini firmadan aldıkları bilgiler doğrultusunda kayıt haline getirecektir. Geriye dönük olarak da kontrol edilecek olup maaşından düşüş de buna göre yapılıyor olacaktır.

Sgk Çalışmadığına Dair Bildirim Girişi

Özellikle çalışan kesimin bu duruma maksimum özen göstermesi gerektiği kadar firmanın da bu konuda çalışılmadığına dair bildirim girişi yapması oldukça önemli ve kesin bir kuraldır. Dolayısı ile çalışanın iş göremez raporu halinde de yine bildirim girişi düzenlenmesi şart haline getirilecektir. İş göremezlik raporuları personel tarafından işverene verilecek ve bununla ilgili olarak da rapor tutulacaktır. Firmaların bu konuda maksimum özeni oldukça disiplinli davranması sgk açısından ve personel açısından olduğu kadar firma açısından da önemlidir. Ayrıca iş görmezlik raporu ücreti verilmeyecektir.

Kişilerin yani personelin 2,3 günlük iş göremezlik raporu aldıkları durumlarda firmadan bunun parasını isteme hakkı yoktur ve dolayısı ile firma da inisiyatif dahilinde bu parayı sadece verebilir kesinlikle bir zorunluluk veya kural bu konu ile ilgili bulunmamaktadır.

Çalışmadığına Dair Bildirim Girişi Cezası

Çalışılmadığına dair bildirim girişi durumu firmalar tarafından rapor halinde tutulacak ve bu konuda  oldukça fazla dikkatli davranmaları önemli bir husustur. Uzun süreli raporlar halinde ise özellikle 10 ar günlük raporlar halinde düzenleme yapılacak ve rapor ve bildirim göstergesi sağlanacaktır. Artık bundan sonrası için çalışılmadığına dair bildirim girişi artık bundan sonrası için tüm firmalarda çalışan personeller açısından 10 ar günlük raporlar halinde sunulacak olup buna göre bir düzenleme gerçekleştirilecektir. Çalışılmadığına dair bildirim girişli ile ilgili olan detayları internet üzerinden de inceleyebilir ve araştırmanızı buna göre de sağlayabilirsiniz.

Çalışmadığına Dair Bildirim Girişi Yapmak İçin Tıklayınız.

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

8 yorum

 1. arkadaşlar raporparasını almak için işyerinin herhangi bir işlem yapması gerekiyormu tşklr

 2. canları sıkılıyor hepsinin. bir tane rapor girişi yapıyımda ceza yemeyelim diye 1 saatim gitti resmen. kimsenin konuyla ilgili bilgisi yok. ankaraya kadar aradım. ordakiler bile anlamıyor. arkadaş hastane artık rapor vermiyor, sisteme girdik diyip gönderiyor personeli. personelin raporlu olduğunu sistemden göremiyoruz, sgk yı arıyoruz, hastane girmemiş diyor. hastaneyi arıyoruz, sgk da sorun var diyor. sizin yapacağınız işde sizin gibi işte.

 3. 17.07.2012 tarihinde 10 gün istirat raporu aldım. Bunun sonucunda 10 gün çaılşmadım. 27.07.2012 tarihinde iş başı yaptım. Ve iş görmezlik ödemesinin başlaması için neler yapmam gerekiyor?

 4. Geçen haftadan beri iş görememezlilik belgesinin girişini yapmaya çalışıyorum ama malesef her seferinde sistemde problem çıkıyor ve işlemi gerçekleştiremiyorum. Sizden ricam başka ne şekilde bildirilebilir acil geri dönüşünüzü bekliyorum.

  1. yapmanız gereken personel raporu elinize ulaştırdıktan sonra önceki sistemdeki gibi rapor biter bitmez manuel olarak göndereceksiniz.personel parasını alamıyorum derse o senin sorunun benmi söyledim sana rapor al diye diyeceksiniz.

   1. l** g*** sen mi karar vereceksin kişinin rapor alıp alamayacağına.. size göre herkes tıkır tıkır çalışacak kimse hasta olmadan işe gidip gelecek robot tabi millet..
    bir çözümün varsa adam akıllı yazacaksın yoksa çözümün hiç burnunu sokmayacaksın

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir