SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Çalışmadığına Dair Bildirim Girişi

Çalışmadığına Dair Bildirim Girişi

Çalışmadığına Dair Bildirim Girişi Süresi

Çalışılmadığına dair bildirim girişi ile ilgili olarak birçok sigortalı çalışanın çalıştıkları işyerinde özellikle raporlu istirahat durumunda birçok bildirgenin yapılması oldukça önemlidir. Özellikle çalışan personelin çalıştığı firma tarafından artık örneğin 1 ağustosta raporu başlıyor ise 11 ağustos işe başlama tarihi olarak kabul edilecek olup diğer yarısı yani 20 günlük raporlu olan kişinin 20 gününün yarısından sonra tekrar çalışılmadığına dair giriş yapılması gerekecektir. Dolayısı ile çalışılmadığına dair bildirim girişi firma tarafından sgk ya bildirilmesi gereken bir süreç haline gelecektir.

Çalışmadığına Dair Bildirim Girişi Nasıl Yapılır

Sizde eğer çalışan bir kişi iseniz ve raporlu olduğunuz zamanlarda çalıştığınız firmanın raporlu olduğunuz gün sayınız kaç ise örneğin 10 gün raporunuz var ve raporunuzun süresi 1 mayısta başlıyor ise 6 haziran sizin işe başlama gününüz olarak kabul edilecek diğer rapor gününüzün yarısına dair bildirim girişi yapılacaktır bu durum artık tüm çalışanlar için uygulanacak bir süreç olup haksız rapor durumlarında da kullanılması gereken bir durum olacaktır.

Kişilerin rahatsızlık dışında rapor almaları durumunda sgk kendine düşen görevi yapacak ve kişilerin bildirim girişini firmadan aldıkları bilgiler doğrultusunda kayıt haline getirecektir. Geriye dönük olarak da kontrol edilecek olup maaşından düşüş de buna göre yapılıyor olacaktır.

Sgk Çalışmadığına Dair Bildirim Girişi

Özellikle çalışan kesimin bu duruma maksimum özen göstermesi gerektiği kadar firmanın da bu konuda çalışılmadığına dair bildirim girişi yapması oldukça önemli ve kesin bir kuraldır. Dolayısı ile çalışanın iş göremez raporu halinde de yine bildirim girişi düzenlenmesi şart haline getirilecektir. İş göremezlik raporuları personel tarafından işverene verilecek ve bununla ilgili olarak da rapor tutulacaktır. Firmaların bu konuda maksimum özeni oldukça disiplinli davranması sgk açısından ve personel açısından olduğu kadar firma açısından da önemlidir. Ayrıca iş görmezlik raporu ücreti verilmeyecektir.

Kişilerin yani personelin 2,3 günlük iş göremezlik raporu aldıkları durumlarda firmadan bunun parasını isteme hakkı yoktur ve dolayısı ile firma da inisiyatif dahilinde bu parayı sadece verebilir kesinlikle bir zorunluluk veya kural bu konu ile ilgili bulunmamaktadır.

Çalışmadığına Dair Bildirim Girişi Cezası

Çalışılmadığına dair bildirim girişi durumu firmalar tarafından rapor halinde tutulacak ve bu konuda  oldukça fazla dikkatli davranmaları önemli bir husustur. Uzun süreli raporlar halinde ise özellikle 10 ar günlük raporlar halinde düzenleme yapılacak ve rapor ve bildirim göstergesi sağlanacaktır. Artık bundan sonrası için çalışılmadığına dair bildirim girişi artık bundan sonrası için tüm firmalarda çalışan personeller açısından 10 ar günlük raporlar halinde sunulacak olup buna göre bir düzenleme gerçekleştirilecektir. Çalışılmadığına dair bildirim girişli ile ilgili olan detayları internet üzerinden de inceleyebilir ve araştırmanızı buna göre de sağlayabilirsiniz.

Çalışmadığına Dair Bildirim Girişi Yapmak İçin Tıklayınız.

 

SGK Yorum Kullan
Son Yorumlar
 1. zekayi
 2. uğur
  • KADİR
 3. mesut mete çalış
 4. fatih civan
 5. Leyla
  • ik
   • ik ya gelsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir