Büyüyen geniz eti hasta ediyor!

Uzmanlar, özellikle 2-6 yaş arası çocuklarda, enfeksiyonlara bağlı olarak büyüyen geniz etinin, zatürre ve astım gibi hastalıkların yanı sıra çene yapısında da bozukluklara sebep olabileceğine dikkat çekiyor.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Özcan, geniz etindeki büyümenin burundan solunuma engel oluşturmasıyla sıkıntıya yol açtığını söyledi.

Kronik geniz eti iltihapları veya büyümelerinin ortodontik, yüz gelişiminde ve konuşma bozukluğuna yol açabildiğine işaret eden Uzm. Dr. Özcan, “Bunun sonucunda çocukların her zaman ağız yoluyla nefes alması da çene yapılarında bozukluklara neden olabilmektedir. Geniz eti büyüyen çocukların uyku sorunu yaşayacağını unutmamak lazım. Geniz eti, yeni doğan çocuklarda küçüktürler. 2-6 yaşlarda enfeksiyonlara bağlı olarak büyürler. Bu tür çocuklar uyku sorunu çekerler.” diye konuştu.

İsmail Özcan, “Bu tür sıkıntı çeken çocuklar ağızları açık olduğu için horlar. Kulakta iltihaplanma ve tekrarlayan işitme kaybına uğrarlar. Bunun yanı sıra büyüyen geniz eti, astım ve zatürre gibi hastalıkların da nedenidir.

Ebeveynler bu yaştaki çocuklarda, ağızdan nefes olma güçlüğü çekmesi, horlama ve en çok da televizyona çok yaklaştıkları için daha rahat fark edilebilen işitme kaybı gibi belirtileri iyi takip etmeli. Aileler, çocuklarının geleceğini etkileyebilecek hastalığa karşı uyanık olmalı.” şeklinde konuştu.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir