Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Burun deliklerinin aralıkları olarak kapanması ve kısa süre sonra açılması normal olarak kabul edilmektedir. Ancak sürekli yaşanan burun tıkanıklıkları dikkat edilmesi gereken bir konudur.Burun delikleri genellikle solunum yolu enfeksiyonları, hava kirliliği, sürekli sigara kullanımı, alerjik reaksiyon sonucu gibi faktörlerden aralıklarla tıkanıklık göstermektedir.Bu gibi kısa süreli tıkanıklıklarda burun açıcı spreyler, buruna karbonatlı ya da tuzlu su çekilmesi ya da denize girilmesi, alerjik ilaçlar gibi uygulamalar ile çözüm bulunabilmektedir.

Uzun süren tıkanıklıklarda ise daha ciddi yaklaşılmalıdır ve mutlaka bir uzmana danışılmalıdıruzun süreli burun tıkanıklığı sebepleri ise genizde et olusumu, kıkırdaktaki şekilsel bozukluklar, burun kemiğinde görülebilen eğrilikler olabilmektedir. Bunların dışında sinüzit hastalığı ve astım hastalığı da burun tıkanması sebeplerinden sayılabilir.Çocuklarda ise burun tıkanıklığı ya alerjik reaksiyon sonucu ortaya çıkar ya da genizde doğuştan et parçası görülmesi sonucu ortaya çıkar.

Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Burundan nefes almak en doğru solunum seklidir. Bu soluk alma sistemi ile saç tellerimiz dahil vücudun bünyesinde ki her canlı hücre solunum sağlamaktadır. Ve eşit dağılım burun yolu ile olmaktadır. Eğer burundan nefes alma solunumunu yapamaz isek kıs süre içinde baş ağrısı, göğüs ağrısı, genizde kuruluk, baş dönmesi, gözlerde ağrı, kalp sıkışması sorunları baş gösterebilmektedir.Burundan nefes alamama yorgunluğa, halsizliğe ve gün içinde uyku haline sebebiyet verebilir.Burun tıkanıklığı ciddi anlamda sürelere yayılır ise akciğer ve kalp hastalıklarının tetiklendiği gözlemlenir.Bunun yanında horlama ve hırıltılı nefes alma gerçekleşeceği için hem kişi tam anlamı ile dinlenemez hem de sosyal alanlarda huzursuzluk başlar. Bunun yanında tansiyon ve dolaşımda ve kalp de ritim bozuklukları da görülmektedir. Cinsel işlevselliğinde olumsuz yönde etkilendiği de bilinen bir gerçektir.
Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer


Yukarıda bahsi gecen tüm bu rahatsızlıkların etmeni, burundan solunum yapılamamasına bağlı olarak vücuda eşit oranda oksijen dağılımının sağlanamamasıdır.En basit olarak burunda tıkanıklık sorunu olup olmadığını su şekilde algılayabiliriz. Ağız kapatılır ve burundan nefes çekilir. Bu süreçte minik de olsa bir zorlanma hissi yaşanıyorsa veya nefes sesinde bir artış hissediliyor ise burun tıkanıklığı var demektir.Bu minik test sırasında burnun kanatlarında daralama içeri doğru çekilme var ise burun tıkanıklığı ciddi boyutlara taşınmak üzeredir. Bu kanat çekilmesini gözlemleyerek burnun sağ bölümünde mi sol bölümünde mi yoksa her iki kısımda da mı tıkanıklık olup olmadığını tespit edebiliriz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır

Eğer zaman içerisinde göğüste sıkışma, kalp sıkışıklığı, uyurken boğulma hissi ve birazda olsa ağızdan salya akımı gözlemleniyor ise mutlaka zaman kaybetmeden bir uzmana görünmeliyiz.İleri derecede burun tıkanıklıklarında önce burun tıkanıklığının diğer organlara tahribatı tespit edilir. Eğer tahribat gerçekleşmiş ise eş zamanlı tedavi yöntemine gidilir. Eğer cerrahi operasyon gerektiren bir işlevsel bozukluk var ise küçük ameliyatlar ile bu bozukluk giderilir. Geniz eti alınması, kıkırdak düzeltilmesi, kanalların açılması bu grup tedaviye girmektedir.Bunun dışında basit burun tıkanıklıklarında sadece burun acıcı spreyler kullanılmaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir