Burun Estetiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

BURUN ESTETİĞİ HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ

          Burun yüz bölgesinin estetiği açısından oldukça önem taşımaktadır. Estetik cerrahide en özel ameliyat grubunu oluşturan burun estetiği tıp biliminde rinoplasti olarak adlandırılır. Buruna yeni bir şekil vermek, için uygulanan burun estetiği ameliyatında, burun ucu kaldırılıp indirile biliniyor, burun ucu aynı zamanda inceltile binildiği gibi sivriltilebiliyor da. Burunda istenirse kalınlaştırma sağlanılabildiği gibi eğriliklerde düzeltilebiliyor. İdeal burun estetiği buruna yüz ile uyumlu doğal bir şekil vermekle birlikte nefes almayı da rahatlatıyor olmalıdır.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATLARI VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

            Burun estetiği ameliyatları kişiye özel bilgisayarlı tasarım ile yapılması gerekmektedir. Başarılı bir ameliyat sonrasında burun hem güzel olmalı hem de ameliyat yapıldığı başkaları tarafından anlaşılmamalıdır. Burun estetiği yaptırmak için öncelikle ergenlik çağının sona ermesi gerekmektedir. Bu sebeple 17 ile 18 yaşlarından itibaren burun şeklinde bozukluğu olan kişilerde burun estetiği ameliyatı uygulana biliniyor. Fiziksel gelişiminin yanında burun estetiği ameliyatı olacak kişilerde kişilik gelişiminin tamamlanması da önemli bir ayrıntıdır. Öncelikle yüzünüze yakışacak bir burun modelini doktorunuz ile birlikte belirlemelisiniz. Burun estetiği ameliyatlarında doğal görünüm esas alınmalı ve nefes almayı da rahatlatmalıdır. Estetik cerrahide burun estetiği ameliyatı genel anestezi olarak yapılmakta, ameliyat süresi burunda ki probleme göre bir ile dört saat arasında değişmektedir.

               Burun estetiği ameliyatından sonra fazla ağrı hissetmiyor ve ilk gün yüze soğuk uygulama yapılıyor. Kendinizi iyi hissettiğiniz takdirde ameliyat olduğunuz günün akşamı evinize gidebilir dilerseniz kanama riskine karşılık geceyi hastanede de geçirebilirsiniz. Burnunuzun şeklinin tam olarak oturması için altı ay geçmesi gerekmektedir. Yüzünüzde oluşabilecek şişliklere karşı ilk yirmi dört saat içinde yüzünüze bir torba koyarak buz uygulaması yapmanız gerekmektedir. Ameliyattan altı saat sonrasında öncelikle sıvı besinler ile beslenmeli, ancak ertesi gün rahatsızlık hissetmediğiniz takdirde normal gıdalar ile beslenmelisiniz. Doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları düzenli olarak kullanmaya özen göstermelisiniz.

            Genellikle ameliyat sonrasında çok fazla ağrı hissetmeyeceksinizdir fakat gerek gördüğünüz takdirde ağrı kesiciyi ilk kırk sekiz saat içinde düzenli olarak kullanmalısınız. Şayet gözlük kullanıyor iseniz ilk bir aylık sürede kullanmamanız burnunuzun şeklinin zarar görmemesi açısından gereklidir. Ameliyat sonrasında ilk üç ay direkt güneş ışığına maruz kalmaktan sakınmalısınız. Yüzünüzde oluşabilecek şişlik ve morluklar normal olmakla birlikte iki-üç gün içinde yavaş yavaş inmeye başlayacak ve ilk bir hafta sonrasında ise tamamen kaybolacaktır. Ameliyatın sonrasında özellikle ilk günlerde ani hareketlerden kaçınmalı, baş dönmesi yaşadığınızda oturmalı ve ayaklarınızı uzatarak dinlenmelisiniz. Dişlerinizi fırçalarken oldukça dikkatli ve yavaş hareketlerle ve yumuşak bir diş fırçası kullanarak dişlerinizi fırçalamanızda yarar vardır. Sıkı kıyafetler giymekten sakınmalısınız, kıyafetleri çıkarırken ve giyerken burnunuza zarar vereceğinizden dolayı oldukça dikkatli ve yavaş hareket etmeniz gerekmektedir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir