SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Burs Sorgulama

Burs Sorgulama

Burs Başvurusu

Öğrencilerin her yıl yeniden yeniden başvurduğu burslar sonuçları gelince pek çok öğrenci tarafından beğenilmemektedir. Çünkü çok kısıtlı sayıda öğrenciye burs verilmektedir. Burs sorgulatma işlemi KYK’ nın sitesinden yapılmaktadır. Sınavlara giren tüm öğrenciler KYK’ nın verdiği bu bursu alabilmek için başvurmaktadır. Ama çok az sayıda burs çıkmakta geride kalan öğrencilere ise kredi verilmektedir.

Burs Öğrenim Kredileri

Kredi ile burs arasındaki fark şudur; kredi tıpkı bankadan çekilmiş bir kredi gibi oku bittikten iki yıl sonra her kredi alan öğrenci ödemeye başlamak zorundadır. Burs ise geri ödemesizdir. Burs almanın avantajı bu yüzden daha çoktur. Çünkü kredi alan bir öğrenci eğer bu KYK’ nın kredisini 5 yıl boyunca alacaksa şu an itibari ile 18000tl civarı bir paraya imza atmaktadır ki o zamana kadar gelecek yasal faizi hariç yani minimum yapacağı ödeme okulu bittikten sonra yaklaşık 20000tl olacaktır.

Burs Sonuçları

Öğrenciler sadece KYK bursu almak zorunda da değildir. KYK haricinde burs olanağı sunan daha yüzlerce kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bu kurumları web üzerinden araştırmak oldukça kolaydır. Her bir kurumun kendi bursiyerleri için sunduğu bazı şartlar vardır. Eğer sizde bu şartların çoğunu sağladığınıza inanıyorsanız kendiniz bu kurumlara nasıl başvurulması gerektiğini de öğrenip başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

KYK Burs Başvurusu

Hemen hemen tüm burs veren kurumların kendi siteleri ve web üzerinden kabul ettikleri başvuru sistemleri vardır. Sizden bulundukları adrese gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde postalamanız istenecektir. Eğer aranan koşulları da sağlarsanız bursunuz bağlanacaktır. Bunu da yine web üzerinde başvuru yaptığınız sitede burs sorgulatma bölümünden yapabilirsiniz. Veya en kısa zamanda size nasıl dönüş yapılacağı da söylenecektir. Bazı burs sonuç bildirileri de e-posta yoluyla bildirilmektedir.

KYK Burs Sonuçları

KYK’ nın sitesinden burslardan hariç ayrıca yurtların durumu da öğrenilebilmektedir. Çıkan devlet yurdu yurdun yeri ve hangi tarih aralığında kayıt yaptırma zorunluluğunun olduğuna kadar tüm bilgiler yer almaktadır. KYK’ nın sitesinde burs sorgulatabilmek için ise tek gerekli olan TC kimlik numaranızı girmek olacaktır.


Burs Sorgulamak İçin Tıklayınız.

SGK Yorum Kullan
Son Yorumlar
  1. m.volkan
  2. TOLGA YEŞİLYURT
    • admin
  3. oya
  4. halil atik
  5. serkan kısak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir